تبعات کرونا دامه دارد
گلایه فعالان فرهنگی ارومیه از تعطیلی سینماها

فعالان فرهنگی شهر ارومیه معتقد هستند که در شرایط کرونایی تعطیلی سینماها تصمیم درست و منطقی نبوده و سبب بیکاری کارکنان شده است.

  • کد خبر: 596
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 28 مهر 1399 - 08:33

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پویش آثار اقتصادی کرونا به نقل از تسنیم فعالان فرهنگی ارومیه معتقد هستند که هر زمانی محدودیت کرونایی اعمال می‌شود، اولویت تعطیلی با سینماها است در حالی که در سطح شهر ارومیه دو سینمای فعال وجود دارد و یکی با صرف هزینه‌ای بین سه تا چهار میلیارد تومان به تازگی تعمیر شده است.

همچنین عنوان می‌کنند که ظرفیت سینماها بین 400 تا 600 نفر است و پیش از شیوع کرونا، تنها در هر سانس بین 10 تا 12 نفر مخاطب وجود داشت و در زمان اکران فیلم‌های پرفروش نیز در نهایت بین 20 تا 25 نفر از سینما استفاده می‌کردند و بنابراین با توجه به این تعداد استقبال و بزرگی سالن‌ها، مخاطبان می‌توانند به فاصله 20 متری از یکدیگر به تماشای فیلم بپردازند و تعطیلی سینماها به صرفه نیست.

این در حالی است که مواد ضدعفونی کننده و ماسک نیز موجود است و فضا را می‌توان به خوبی کنترل کرد اما تبعات تعطیلی سینماها از کرونا  نیز بیشتر است چون این مراکز به صورت مکرر تعطیل شده و این در شرایطی است که با توجه به اینکه سینماها به طور تقریبی در اختیار بخش خصوصی هستند، از درآمد بلیط فروشی حقوق کارکنان را پرداخت می‌کنند.

متاسفانه شیوع بیماری کرونا سبب تعدیل نیرو در سینماها شده و بسیاری مجبور به ترک کار شده‌اند و مجبور هستند که در این شرایط گرانی و تورم، به سختی امرمعاش کنند.
 

تعطیلی سینماها از کار بیکارم کرد

«پیمان» یکی از کارگران سینما که به تازگی ازدواج کرده است می‌گوید: متاسفانه تعطیلی سینماها سبب شده که از کار بیکار شده و نتوانم از عهده هزینه‌های زندگی برآیم و اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد، تعداد بیشتری را همکاران نیز تعدیل نیرو خواهند شد.

«کاظم» یکی دیگر از کارگران سینما نیز عنوان کرد: من فرزند چند ماهه دارم و با توجه به اینکه هزینه‌های زندگی سخت است و گرانی بی‌داد می‌کند و از سوی دیگر بیکار شده و هیچ ارگانی حمایت مالی نمی‌کند، به سختی گذران عمر می‌کنم.

« اکبر» یکی دیگر از کارگران بیکار شده یکی از سینماهای ارومیه نیز گفت: متاسفانه همه اماکن عمومی مانند کافه، رستوران و بازار باز و فعال هستند و تجمع و عبور و مرور در آن جریان دارد اما سینماها تعطیل شده و ما باید در این وضعیت بد اقتصادی، بیکار بمانیم.
 

تاثیر چندانی در شیوع کرونا ندارد

در ادامه مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان‌غربی گفت: متاسفانه تعطیلی سینماها به صورت نمادین است چون تاثیر چندانی در شیوع کرونا ندارد و اگر قرار است مسئولان امر جلوی بیماری را بگیرند چرا بانک‌ها، ادارات، بازار و پاساژ و مراکز با تراکم جمعیتی بالا همچنان فعال هستند.

مسعود یکانی اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون مناطق پرتجمع شهر تعطیل نشده و فقط سینما را نشانه رفته‌اند در حالی که سینماها ظرفیت پذیرش 650 نفر را دارند و به طور میانگین نیز در هر سانس به تعداد انگشت‌شمار در سینما حضور می‌یابند.

وی بیان کرد: بنابراین درصد شیوع کرونا در سینماها زیرصفر است و معلوم نیست که علت تعطیلی سینماها چیست و شاید هم می‌خواهند این مطلب را ثابت کنند که محدودیت کرونایی ایجاد و به وظیفه خود عمل کرده‌اند اما واقعا با این محدودیت‌ها، ریشه سینماها را می‌خشکانند.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان‌غربی گفت: با وجود اینکه صنعت سینما به سختی حفظ شده اما به تعطیلی کشیده شده است و بی‌تردید نیز سلامتی آحاد مردم در اولویت است اما باید به صورت منطقی و با تحقیقات میدانی و براساس آمار و ارقام، به تعطیلی مراکز اقدام کنند نه اینکه سینماها و مراکز فرهنگی را به تعطیلی بکشانند.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: اگر به سینماها نیز مانند پاساژها و ناوگان حمل و نقل عمومی، روزانه هزاران نفر ورود و خروج داشته باشند تعطیلی سینماها قابل قبول است چون از شیوع کرونا جلوگیری می‌شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف