موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی منتشر کرد
گزارش جامع وضعیت کرونا تا نیمه مهرماه

وضعیت همه گیری کرونا و آثار اقتصادی آن در پاییز نگرانی‌های کارشناسان را از تشدید آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن افزایش داده است.

 • کد خبر: 603
 • نسخه چاپی
 • تاریخ خبر: دوشنبه 28 مهر 1399 - 11:20

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی در گزارش اخیر خود که مربوط به هفته منتهی به 16 مهرماه است، به مهمترین برآوردها از وضعیت ایران و کشورهای همسایه در بحران کرونا اشاره کرده است. در ادامه بخشی از اهم نکات مطرح در این گزارش را مرور می‌کنید.

 • مطالعات مختلف از سوی سازمان‌های بهداشتی ایالات متحده، انگلیس و سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که هزینه‌های شیوع کرونا به صورت سرانه در حدود 9 دلار هزینه‌های درمان را افزایش داده‌ است. یعنی دولت به ازای هر فرد باید در یک سال حدود 110 دلار بیش از سال قبل در بخش درمان هزینه کند. این برآورد عمدتاً از چهار جزء مختلف کاهش درآمد و افزایش هزینه‌ها تشکیل می‌شود:

1- هزینهی خالص مالی بستری شدن به علت کرونا
2- لغو شدن خدمات بیمارستانی قابل تعویق به آینده
3- هزینه‌های غیر درمانی بیمارستان‌ها مثل ماسک و وسایل محافظتی
4- هزینه حمایت مالی از نیروی کادر بیمارستانی.

 • على دینى ترکمانی، عضو هیأت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، با در نظر داشتن دو عامل شدت تحریم‌ها و کیفیت حکمرانی داخلی و ارایه چهار سناریوی محتمل پیش‌بینی کرده که به احتمال زیاد هر دو عامل به سمت بدتر شدن خواهند رفت و موجب خواهند شد که قیمت ارز، طلا و به دنبال آنها مسکن افزایش یابد و بازار سهام نیز به علت حمایت دولت، پس از یک دوره ثبات دچار کاهش شدید گردد.
   
 • در مصاحبه‌ی اختصاصی کارگروه رصد کووید19 با دکتر محمدهادی سبحانیان (مشاور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس) بیان شده که مشکل حاد کشور کسری بودجه 50 درصدی و تراز صوری آن است. راه حل، کاهش هزینه‌ها و عدم اجرای سیاست انبساطی است. زیرا مشکلات از سوی عرضه کل اقتصاد است. برای افزایش منابع، زمان فعلی بهترین زمان برای دولت برای انجام اصلاحات اساسی زیر است: مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر تراکنش‌های بانکی، اصلاح نرخ ارز حقوق ورودی، حذف ارز ترجیحی، اجرای طرح جامع مالیاتی، اجرای به موقع قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودّیان، مالیات بر مجموع درآمد.
   
 • پدرام داووی (کارشناس اقتصادی) در خصوص طرح تحول بازار خودرو بیان کرده که مزیت این طرح در توزیع رانت انحصار بین مصرف‌کنندگان است؛ لیکن این مزیت با چند بند قانونی نادرست از بین رفته‌است. یکی از این‌ها، اختصاص تسهیلات قرض‌الحسنه به انحصارگر و دیگری خارج کردن برخی از انحصارگران از شمول قیمت‌گذاری است.
   
 • احمد زيدآبادی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی، در تحلیلی که بر اساس تحقیق سازمان ملل متحد در دهۀ 1980 میلادی است هشدار داده فقر و فلاکت و بیکاری و اشتغالِ نامناسب و احساسِ درماندگی و بی‌عدالتی، بستر بسیار مناسبی برای پذیرش و رشد عقاید و رویکردهای تندروانه و افراطی در هر جامعه‌ای است. راه حل او ارتباط بیشتر با مردم و استفاده از مشاوران و متخصصان خارج از حلقه دولت است.
   
 •  اتفافات رخ داده در مجلس مانند فروش قسطی و ارزان دناپلاس به نمایندگان و یا اختصاص واکسن آنفولانزا به نمایندگان و اطرافیان آنها واکنش‌های منفی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشته است. محمد فاضلي استاديار علوم اجتماعي دانشگاه شهیدبهشتی در مطلبی با عنوان «بحران دناپلاس» به ناکارآمدی مجلس و حسیاست مردم که ناشی از فقر و بی‌عدالتی است پرداخته است. احمد توکلی (نماینده‌ی سابق مجلس، رییس دیده بان شفافیت و عدالت) و امام جمعه لواسان و برخی از نمایندگان مجلس نیز به شدت منتقد این شیوه در مجلس بوده‌اند.
   
 • دکتر محمد حسینی (عضو هیئت علمی موسسه عالی آموزش و برنامه‌ریزی) به همراه ابوالمحسن والی‌زاده (معاون مدیر کل دفتر آمار و پایش اقتصادی در همان موسسه) و تورسن بک (اقتصاددان و محقق در مرکز تحقیقات اقتصادی و سیاست‌گذاری واقع در واشنگتن) با استفاده از داده‌های شاپرک ایران نشان داده‌اند که فقرا بیشترین تاثیر را از وام یک‌میلیونی دوران کرونا گرفته‌اند و بیش از دو سوم این وام صرف خرید‌های روزمره خانواده‌ها شده است. این یعنی اینکه سیاست دولت تا حدود بسیار زیادی به هدف خود که حمایت از خانوار برای امرار معاش بوده رسیده‌ است.
   
 • مجله اکونومیست در هفته اخیر در گزارش‌های جداگانه‌ای به بررسی اوضاع کرونا در همسایه‌های شرقی و غربی ایران پرداخته است. به گزارش اکونومیست کشورهای پاکستان، هند و عراق با چالش‌های زیادی در مسیر مقابله شیوع کرونا مواجه بوده‌اند. هند با آنکه نسبت به پاکستان اوضاع اقتصادی بهتری دارد از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت بدتری است. عراق نیز در نبود قدرت کافی از سوی دولت مرکزی، بدترین کشور عربی از لحاظ شیوع کرونا است. متاسفانه وضعیت این کشورها شرایط ایران را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد و دولت ایران در شرایطی که خود با بحران کرونا درگیر است و تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد، از سوی همسایگان نیز با مشکلات مضاعفی روبروست.
   
 • دیگر گزارش‌ها را هم بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف