کرونا چقدر مصرف آب را بیشتر کرد؟

در سه ماه نخست امسال میزان مصرف آب در کشور افزایش نسبی داشت، کارشناسان معتقدند که توجه بیشتر شهروندان به رعایت نکات بهداشتی از جمله شستن دست‌ها و کالاهای مصرفی خانوار باعث افزایش مصرف آب شده است.

  • کد خبر: 62
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 11 مرداد 1399 - 13:05

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) هم‌زمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور، مصرف آب شرب با کیفیت با یک جهش مواجه شد، به گونه‌ای که تنها در شهر مهریز از توابع استان یزد تا 40 درصد افزایش مصرف آب شرب در مقایسه با سال گذشته ثبت شده است.

اگرچه وزارت نیرو در تأمین آب شرب مورد نیاز کشور با چالشی جدی روبرو نیست اما با افزایش دمای هوا و احتمال افزایش دوباره مصرف آب ممکن است ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها پاسخگوی نیاز روزافزون آب مصرفی نباشد.

گزارش‌های متعددی نشان داده است سیستم یکپارچه توزیع آب در کشور که آب شرب و آب با مصارف بهداشتی را از طریق یک شبکه توزیعی مشترک در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد، امکان کنترل و مدیریت میزان مصرفی را از میان برده است. بنابراین خود شهروندان باید به عنوان مسئله‌ای اخلاقی کنترل مصرف را مورد توجه قرار دهند. به هر روی آنچه در ادامه با عنوان میزان مصرف آب شرب مطرح خواهد شد، مصارفی است که افزون بر شرب، مصارف بهداشتی را نیز در بر خواهد گرفت.

 

مصرف آب در تهران

در پایتخت، شهروندان تهراني در سال 1398 در روز پیک مصرف 3.39 میلیون مترمکعب آب مصرف کرده‌اند، در حالي‌که در سال جاری تا اواسط خرداد ماه این شاخص به 3.68 میلیون مترمکعب رسيده است؛ یعنی چیزی در حدود 9 درصد افزايش! با توجه به افزایش دما در تیرماه امسال، میزان آب مصرفی در تهران به آستانه 4 میلیون متر مکعب نیز رسید و رکورد 3.98 میلیون مترمکعبی را ثبت کرد. با این همه میانگین مصرف روزانه آب در سه ماه نخست امسال در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته حدود 12 درصد افزایش مصرف را نشان می‌دهد.

 

مصرف آب در شهرهای بزرگ

شاید جالب‌ترین آمار در این باره میزان مصرف آب در شهر زاهدان باشد. با وجود افزایش 17.9 درصدی مصرف آب شرب از سوی شهروندان زاهدانی کل مصرف آب این شهر در بازه زمانی یاد شده، به 154 هزار مترمکعب رسیده است.  رتبه بعدی ازفایش مصرف آب در اختیار اهواز است. شهروندان اهوازی در طول دوره همه گیری بیماری یعنی در پنج ماه نخست شیوع، 11 درصد بیش‌تر از زمان مشابه در سال گذشته آب مصرف کرده و در روز پیک مصرف رکورد مصرف 650 هزار مترمکعبی را به ثبت رسانده‌اند.

در تبریز نیز کرونا باعث افزایش 10.9 درصدی مصرف آب شده است. مصرف آب در روز پیک تابستان امسال در این شهر به آستانه 500 هزار مترمکعبی نزدیک شده و رکورد 480 هزار مترمکعب را ثبت کرده است.

شیرازی‌ها هم رکوددار مصرف هستند و امسال در مقایسه با سال گذشته 10.4 درصد بیشتر آب مصرف کرده‌اند. میزان مصرف آب در پرمصرف‌ترین روز شیراز هم به 420 هزار مترمکعب رسیده است.

همچنین شهرهای کرج با 8.8، اصفهان با 7.8، مشهد با 7.6، اراک با 7.4 و قم با 6.9 درصد افزایش میانگین مصرف روزانه آب شرب از پرمصرفترین شهرهای بزرگ کشور در مصرف آب هستند.

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف