راهنمای مدیریت کم‌هزینه کرونا در خانه
فکر می‌کنید کرونا دارید؟ این مطلب را بخوانید

همه ما دست‌کم یک بار فکر کرده‌ایم که کرونا گرفته‌ایم. بعض آدم‌ها در این شرایط سعی می‌کنند به بیمارستان مراجعه کنند یا تست بدهند و برخی هم دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند چکار کنند اما بیشتر کسانی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند، سعی می‌کنند در خانه بمانند و با رعایت پروتکل‌ها دوره بیماری احتمالی را بگذرانند.

  • کد خبر: 622
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 30 مهر 1399 - 10:46

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، همچنان که می‌دانید هیچ یک از تست‌های کرونا قطعی نیست و همه آنها درصدی از خطا را دارند. به این حال در میان تست‌های موجود  قابل اعتمادترین تستی که در حال حاضر برای تشخیص کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد، تست PCR است که نتیجه مثبت آن به معنی وجود قطعی ویروس است، اما نتیجه منفی آن ممکن است 40 درصد خطا داشته باشد. یعنی اگر کسی تست PCR مثبت داشت حتما مبتلا شده است اما اگر تستش منفی بود تا 40 درصد احتمال دارد کرونا داشته باشد.

به یاد داشته باشید اگر با فرد مبتلا به کرونا تماس داشتید، فردای آن روز اقدام به تست نکنید، زیرا خطای تست در روز اول بسیار زیاد است، بنابراین باید به مدت یک هفته صبر کنید و بعد تست بدهید، اما در این مدت باید ارتباط خود با دیگران را به حداقل برسانید.

اگر نسبت به ابتلای خود مشکوک هستید، اما علائم شدید ندارید و جز گروه‌های پر خطر محسوب نمی‌شوید، لازم نیست نسبت به انجام تست اقدام کنید، بلکه با رعایت پروتکل‌ها در خانه بمانید و استراحت کنید. یادتان باشد تا حد ممکن در برابر دیگر اعضای خانواده ماسک بزنید و سعی کند در صورت امکان در اتاقی جداگانه یا با بیشترین فاصله از اعضای خانواده بخوابید. سعی کنید کمتر صحبت کنید. همچنین سعی کنید از توالت جداگانه استفاده کنید یا در صورت مشترک بودن توالت پس از هر بار استفاده، تهویه ایجاد کنید.  

منظور از گروه‌های پر خطر سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، خانم‌های باردار، افرادی که با سالمندان، بیماران زمینه‌ای و خانم‌های باردار ارتباط مستقیم دارند و افرادی است که در خوابگاه‌ها و پادگان‌ها حضور دارند.

همچنین به یاد داشته باشید برای بیرون آمدن از قرنطینه تست مجدد لازم نیست، کافی است طبق دستورالعمل‌ها رفتار کنید وبعد از ده روز از شروع علائم خفیف، به شرطی که تمام علامت‌ها (به جز حس بویایی و چشایی) بدون دارو از بین رفته باشد، از قرنطینه بیرون بیایدد.

نام تست سرولوژی و یا آنتی بادی نیز این روزها زیاد به گوش می‌خورد، این تست برای مطالعات جمعیتی مناسب است و تنها مشخص می‌کند که کسی قبلاً کرونا گرفته یا خیر و آنتی بادی در بدن فرد موجود هست یا نه. این تست تا 30 درصد نیز احتمال خطا دارد و اگر شک دارید که در حال حاضر مبتلا به کرونا هستید یا خیر، این تست به کارتان نمی‌آید.

سی‌تی اسکن ریه نیز برای تشخیص اولیه کرونا و بدون تجویز پزشک خطرناک است و ممکن است تا 45 درصد نیز خطا داشته باشد. این تست، فقط وقتی احتمال درگیری زیاد ریه است، باید انجام شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف