مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منتشر کرد
گزارش سنجش اثرات اقتصادي كرونا در ايران

مركز پژوهش هاي توسعه و آينده نگري سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی علمی به ارزیابی پیامدهای اقتصادی پرداخته و بر مبنای الگوی تعاملی داده‌-ستانده، تأثیرات بیماری مزبور را بر روی ستانده (تولید)، اشتغال و ارزش افزوده فعالیت‌های اقتصادی و اجزای آن را در دو سناریو برآورد کرده است.

  • کد خبر: 661
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 5 آبان 1399 - 10:06

به گزارش پایگاه  اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، براساس  این گزارش، تولید ناخالص داخلی در سال 1398 بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران حدود 8/ 703 هزار میلیارد تومان (با نفت)‌- به قیمت ثابت سال 1390- است. این در حالی است که در سال 1397 تولید ناخالص داخلی ایران بیش از 755 هزار میلیارد تومان؛ یعنی رشد اقتصادی کشور منفی هفت (7-) درصد بوده است. همچنین، در سال 1397 نیز اقتصاد ایران چهار (4) درصد کوچک‌تر شده است. از این رو با آغاز تحریم‌های ایالات متحده آمریکا از سال 1397 تا پایان سال 1398، اقتصاد ایران نسبت به سال 1396 قریب به یازده (11) درصد کوچک‌تر شده است. نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر در اقتصاد ایران در سال 1398 به ترتیب، چهل و چهار و یک دهم (1/44) درصد و ده و هفت دهم (7/10) درصد بوده است. همچنین، نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه برای اسفندماه سال 1398 به ترتیب 8/34 و 22 درصد بود.

بر اساس نتایج این مطالعه، ستانده کل اقتصاد ایران بر اساس دو سناریوی پیش‌بینی شده در گزارش به ترتیب، حدود چهارم و نه دهم (9/4) درصد و پنج و نیم (5/5) درصد با کاهش مواجه خواهد شد. این در حالی است که میزان افت احتمالی ارزش افزوده بالاتر خواهد بود، به‌گونه‌ای که در سناریوی نخست شش و هفت دهم (7/6) درصد و در سناریوی دوم حدود هفت و شش دهم (6/7) درصد کاهش خواهد یافت. در میان اجزای ارزش ‌افزوده، خالص مالیات بر تولید و واردات با بالاترین افت مواجه می‌شوند؛ در حالی که جبران خدمات کارکنان به‌مراتب از دیگر اجزا کمتر متأثر می‌شود.

بررسی تأثیرپذیری جمعیت شاغلان از بیماری همه‌گیر کرونا نشان می‌دهد به‌طور متوسط بیش از ده (10) درصد شاغلان با خطر بیکاری و کاهش درآمد مواجه­اند. قابل توجه آنکه کاهش مشارکت اقتصادی ممکن است اثرات شوک کاهش اشتغال در آمارها را کمرنگ کند. به بیان دیگر، در فصل اول سال 1399 نسبت به سه ماهه نخست سال 1398، قریب به چهار درصد مشارکت در اقتصاد کاهش یافت. همچنین، سهم شاغلان کمتر از 44 ساعت نیز افزایش داشته است، از این ‌رو، طبیعی است که شوک مزبور به طور کامل در نرخ بیکاری نمود پیدا نکند. از دیگر سو، در فصول اول و دوم سال با توجه به بالا بودن اشتغال فصلی، به طور طبیعی نرخ بیکاری نسبت به سایر فصول پایین‌تر است.

 این گزارش  در گروه پژوهشي نظام هاي نوين برنامه ريزي، بودجه ريزي و مدل سازي مرکز پژوهش‌ها و توسعه آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه  تدوین و در پنج بخش ساماندهی شده است. بخش اول و دوم به ترتیب به «اقتصاد و کرونا»، «روش‌شناسی پژوهش» اختصاص یافته است. «پایه‌های آماری و روش‌شناسی بهنگام‌سازی جدول داده-‌ستانده» و «تجزیه و تحلیل نتایج» مطالب بخش سوم و چهارم را شامل می‌شوند و بخش پنجم به «جمع‌بندی و پیشنهادها» اختصاص داده شده است.


در همین رابطه بیشتر بخوانیدنسخه کامل این گزارش در زیر قابل دریافت است.

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف