جدال سخت اقتصاد فرانسه با کرونا

بر اساس اطلاعات اداره ملی آمار فرانسه به نظر می‌رسد اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، 13.8 درصد کوچک شده است. این سومین فصل پیاپی رشد اقتصادی منفی در فرانسه است.

  • کد خبر: 67
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 12 مرداد 1399 - 09:48

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از راشاتودی، اطلاعات اداره ملی آمار فرانسه نشان می‌دهد اقتصاد این کشور 13.8 درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کوچک شده است که نتیجه تعطیلی‌های ناشی از همه گیری ویروس کروناست.

 این سومین فصل پیاپی رشد اقتصادی منفی در فرانسه است. روند رکود اقتصاد فرانسه از سه ماهه پایانی 2019 یعنی قبل از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در اروپا آغاز شد. این رکود در سه ماهه اول سال جاری میلادی همزمان با گسترش سریع کرونا و آغاز تعطیلی‌ها ادامه پیدا کرد و اقتصاد فرانسه را 5.9 درصد کوچک کرد.

 اداره ملی آمار فرانسه گزارش داد: «رشد منفی تولید ناخالص داخلی در نیمه اول 2020 مربوط به تعطیلی فعالیت‌های غیرضروری از اواسط مارس تا اوایل ماه مه، به خاطر همه‌گیری ویروس کروناست.»

 جدیدترین اطلاعات اداره آمار نشان می‌دهد مصرف داخلی که یکی از پیشران‌های اقتصاد فرانسه است، بسیار کاهش یافته است چون بسیاری از افرادی که وابسته به کمک های دولتی هستند مجبور شده‌اند هزینه‌های خود را پایین بیاورند. مصرف خانواده‌ها 11 درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی پایین آمده است. این رقم در سه ماهه اول برابر با 6 درصد بود.

دولت فرانسه هشدار داده با بدترین شوک اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم روبرو است. رئیس بانک مرکزی فرانسه گفت انتظار دارد اقتصاد این کشور 10 درصد در کل سال 2020 کوچک شود.

تولید ناخالص داخلی اسپانیا هم در این دوره 18.5 درصد پایین آمده است. ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو نیز بیش از 12 درصد در سه ماهه دوم نسبت به فصل اول 2020 کوچک شده است.

 طبق گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا، تا روز جمعه بیش از 1.7 نفر در اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی یورو و انگلیس به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از 182 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. برخی دولت‌های اروپایی نگران موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا هستند چون تعداد مبتلایان به این ویروس در کشورهایی مثل فرانسه و اسپانیا پس از بازگشایی مرزها افزایش یافته است.