چهار طرح حمایتی دولت برای گذر از بحران کرونا

دولت در دوره همه‎‌گیری بیماری کرونا حمایت از اقشار آسیب‌پذیر را اولویت نخست خود قرار داد و در این ارتباط چهار نوع حمایت، شامل وام یک میلیونی، بیمه بیکاری، پرداخت تسهیلات به بنگاه‌ها و کمک هزینه 200 تا 600 هزار تومانی را اجرا کرد.

  • کد خبر: 673
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 5 آبان 1399 - 11:23

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و آثار اقتصادی کرونا و به نقل از ایرنا، با همه‌گیری بیماری کرونا و تاکید بهداشت جهانی بر خانه‌نشینی به منظور حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، دولت‌ها اقدام به برنامه‌ریزی برای حمایت از افراد آسیب‌پذیر کردند و در ایران نیز با وجود تحریم‌های ظالمانه که پس از خروج آمریکا از برجام هر روز بیشتر ‌شد و حمایت از معیشت مردم به ویژه اقشار آسیب‌پذیر اولویت اصلی دولت بود و اقدام های حمایتی را در دستور کار قرار داد.

کابینه دولت دوازدهم پرداخت وام یک میلیونی به یارانه‌بگیران، پرداخت بیمه بیکاری به افرادی که در دوران شیوع بیماری کرونا بیکار شدند، تسهیلات کرونایی به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا و بسته حمایتی 200 تا 600 هزار تومانی را از همان ماه‌های نخست شیوع بیماری کرونا اجرایی کرد.

پرداخت وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران

پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر از مصوبات حمایتی دولت بود. در این مصوبه خانوارهایی که یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان دریافت می‌کنند مشمول این مصوبه بودند.

مبلغ وام یک میلیون تومان و نرخ کارمزد چهار درصد است که اقساط آن از ابتدای تیر ماه به مدت 30 ماه و هر قسط 35هزار تومان از یارانه سرپرست خانوار کسر می‌شود و تا کنون چهار قسط آن از حساب یارانه‌بگیران اخذ شده است.

کمک هزینه 200 تا 600 هزار تومانی

حمایت از خانوار و اقشار آسیب‌پذیر از جمله اقدامات دولت از خانواده‌هاست که از جمله آن می‌توان به پرداخت مبلغ 200 الی 600هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند (ماهانه 350 میلیارد تومان به این بند اختصاص خواهد یافت).

میزان کمک بین 200 هزار تا 600 هزار تومان بسته به بعد خانوار به این ترتیب که خانوار یک نفره 200 هزار تومان، دو نفره 300هزار تومان، سه نفره 400 هزار تومان، چهار نفره 500 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 600 هزار تومان، در چهار مرحله پرداخت شده است که آخرین مرحله آن 31 خرداد 99 توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، واریز شد.

تسهیلات کرونایی بنگاه‌های آسیب‌دیده

بحران کرونا بخش‌های مختلف کشور را با مشکلات زیادی همراه کرده که در این میان کسب‌وکارهای مختلفی دچار زیان شدند. براساس اعلام مرکز آمار  شیوع ویروس کرونا موجب توقف کامل 38 درصد کسب‌وکارها در اسفند 98 و فروردین 99 شد که البته این عدد در اریبهشت به 21 درصد کاهش یافت. از سوی دیگر در اسفند و فروردین ماه تنها 22 درصد کسب‌وکارها با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دادند که این عدد در اردیبهشت ماه به 34 درصد افزایش پیدا کرد.

دولت برای حمایت از کسب و کارها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خردادماه ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و پرداخت این تسهیلات در چند دوره با توجه به ادامه شیوع بیماری کرونا تا پایان آبان ماه تمدید شد.

در مجموع 14 رسته اصلی و 850 زیررسته شناسایی شد. تعداد بنگاه‌های آسیب دیده ذیل این 14 رسته شامل سه میلیون واحد است که یک میلیون و 300 واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و یک میلیون و 700 واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند. همچنین در این واحدها 2.8 میلیون نفر بیمه شده و سه میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کارند.

براساس آخرین آمار (29 مهرماه) از میان 551 هزار پرونده متقاضی دریافت وام کرونایی 313 بنگاه تسهیلات به مبلغ 6 هزار و 247 میلیارد تومان دریافت کردند.

بیمه بیکاری کرونا

بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری به شمار می‌رود. برای همین منظور سامانه‌ای به آدرس  bimebikari.mcls.gov.ir  راه‌اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند. 

بیشتر بخوانید:

براساس این گزارش سخنگوی دولت در آخرین آمار اعلامی در یکی از شبکه‌های خبری اعلام کرد که با شیوع بیماری کرونا یک میلیون و 600 هزار نفر از بازار کار خارج شدند و از این میزان 850 هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که با احتساب 240 هزار نفر از افرادی که پیش از این مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کردند در مجموع یک میلیون و 100 هزار نفر در لیست دریافت بیمه بیکاری قرار داشتند.

به گفته «علی ربیعی» پس از این مدت 169 هزار نفر در دور جدید بازگشت به کار داشتند.

«مهدی شکوری» مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی نیز اعلام کرد: تا کنون 990 هزار نفر بیمه بیکاری دریافت کردند و 62 هزار نفر نیز تا چند روز آینده مقرری بیمه بیکاری دریافت خواهند کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف