علی عبدالعلی‌زاده در گفت وگو با کرونومی:
مشکل مسکن ارتباط چندانی با کرونا ندارد

وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات می‌گوید: کرونا تاثیر چندانی در بزار مسکن نداشته و بحران این بازار بیش از هر چیز به برخی تصمیم‌های نادرست سال‌های گذشته مربوط است.

  • کد خبر: 680
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 5 آبان 1399 - 14:25

علی عبدالعلی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، تاکید کرد: مشکل مسکن عمدتا ناشی از تصویب و اجرای دو قانون است، یکی به «پیش فروش ساختمان» مربوط است که در سال 89 تصویب شد و دیگری به «دریافت مالیات مضاعف از انبوه سازان» که مصوب سال 95 است. این دو قانون ضربه سهمگینی بر بازار مسکن وارد کردند. چنان که ظرفیت تولید مسکن در شهرها از 600 هزار واحد مسکونی درسال به کمتر از 300 هزار واحد رسید. یعنی شاهد کاهش 50 درصدی!

او ادامه داد: بنابراین مشکل مسکن، عمیق‌تر از بحران کرونا است و شیوع این بیماری تاثیر چشمگیری در وضعیت فعلی نداشته است. تا آن دو مشکلی که گفتم، برطرف نشود، بازار مسکن همچنان با بحران روبرو خواهد بود.

عبدالعلی‌زاده درتحلیل دورنمای فعلی بازار مسکن در ماه‌های آینده گفت: با ادامه وضعیت فعلی، روز به روز شاهد گران‌ترشدن و کمیاب‌تر شدن مسکن برای مردم خواهیم بود. متقاضیان اصلی بازار امسال مسکن، کسانی هستند که 25 سال قبل به دنیا آمده‌اند. نمی‌توان آنها را  نادیده گرفت، بلکه باید از همان زمان به فکر تامین مسکن آنها می‌بودیم و اکنون هم باید به فکر راهکاری جدی باشیم که بدانیم هر جوان 25 ساله که ازدواج می‌کند نیاز به خانه دارد و اگر روند فعلی ادامه یابد جز گرانی و کاهش تولید و افزایش تقاضا نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف