ایرانیان درباره کرونا چگونه فکر می‌کنند؟
خستگی نیمی از جامعه ایران از ماسک

نتایج آخرین موج نظرسنجی تلفنی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در مهر 1399 انجام شده نشان می‌‌دهد بیش از نیمی از مردم ایران از زدن ماسک خسته شده‌اند.

  • کد خبر: 686
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 6 آبان 1399 - 10:58

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آخرین موج نظرسنجی نلفنی این پژوهشگاه در خصوص کرونا در تاریخ 9 تا 19 مهر 1399 با تعداد نمونه 2024 پرسشنامه در سطح کشور (شهری و روستایی) و از افراد بالای 18سال انجام شده است.

براساس این نظرسنجی، در سوالی از پاسخگویان پرسیده شده: «به نظر شما کدامیک از دستورالعمل های بهداشتی مربوط به کرونا سخت‌تر و خسته‌کننده تر است؟»؛ 52.5 درصد افراد از زدن ماسک خسته شده‌اند. پس از این مورد به ترتیب افراد پاسخگو این موارد را انتخاب کرده اند: شستن وسایل خریداری شده از بیرون (با فراوانی 20 درصد)، رعایت فاصله اجتماعی (با فراوانی 18 درصد)، شستن مکرر دستها (با فراوانی 14 درصد)، استفاده از دستکش (با فراوانی 13 درصد) و همراه داشتن الکل یا هرگونه اسپری ضدعفونی کننده (با فراوانی 11درصد).   

در این نظرسنجی، منابع پیگیری اخبار کرونایی نیز مورد پرسش قرار گرفته که براساس آن 65 درصد پاسخگویان اعلام کرده اند بیشتر از طریق رادیو و تلویزیون ایران اخبار مرتبط با ویروس کرونا را به‌دست می آورند. 21 درصد افراد پاسخگو نیز بیشتر از شبکه های اجتماعی پیگیر اخبار این بیماری فراگیر هستند. بعد از این دو رسانه، شبکه های ماهواره ای، خبرگزاریها و سایت های اینترنتی از دیگر منابع کسب خبر در این حوزه هستند. 8.4  درصد نیز اعلام کرده اند که خبرهای کرونایی را پیگیری نمی کنند.

در مقایسه نتایج سه موج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در بین شهرنشینان میزان پیگیری اخبار از طریق رادیو و تلویزیون کاهش پیدا کرده و از 68.3 درصد در فروردین، به 62.9 درصد در مهر 99 رسیده است. از سوی دیگر میزان مراجعه به شبکه های اجتماعی برای کسب اخبار کرونا نسبت به فروردین 99 افزایش یافته و از 20.3 درصد به 24.2 درصد رسیده است.

 

دیگر نظرسنجی‌ها را بخوانید

در ادامه از پاسخگویان پرسیده شده «چقدر به اطلاعات و گزارش‌های کرونایی از ایران و جهان که از سوی صدا و سیما ارایه می‌شود، اعتماد دارید؟»؛ 40.5 درصد پاسخگویان به این گزارشها اعتمادی ندارند. اما 26 درصد افراد پاسخگو اعلام کرده اند به گزارشهای صداوسیما در خصوص وضعیت کرونا در ایران و جهان اعتماد دارند. 26 درصد افراد نیز میزان اعتماد خود به صداوسیما در این زمینه را در سطح بینابین ارزیابی کرده اند.         

 

میزان رعایت دستور العملهای بهداشتی

 رعایت دستورالعملهای بهداشتی از دیگر موضوعات مورد سنجش بوده است که براساس یافته های به‌دست آمده 42 درصد افراد اعلام کرده اند مثل روزهای اول این دستورالعملها را رعایت می‌کنند. 28 درصد نیز گفته اند بیشتر از روزهای اول شیوع کرونا، این دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنند. اما 16 درصد پاسخگویان به پروتکلهای بهداشتی نسبت به روزهای اول اهتمام کمتری می ورزند. 9 درصد پاسخگویان هم از دستورالعملهای بهداشتی خسته شده اند ولی همچنان به رعایت آنان توجه دارند. 4 درصد افراد پاسخگو نیز اعلام کرده اند از روزهای اول شیوع کرونا در ایران تاکنون توجهی به این پروتکلها نداشتند. در نهایت 1 درصد افراد پاسخگو از رعایت دستورالعملهای بهداشتی خسته شده و دیگر آنها را رعایت نمی کنند.

 

اغراق در خصوص خطرات کرونا  

به استناد این نظرسنجی، 72 درصد افراد براین باورند در خصوص خطرات کرونا اغراق کمی شده و تنها 9 درصد پاسخگویان خلاف این نظر را داشته و معتقدند در خصوص خطرات کرونا اغراق شده است. 15 درصد افراد پاسخگو نیز اعلام کرده اند تا حدی درباره آسیب های ویروس کرونا زیاده گویی شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف