چشم‌انداز منفی رشد آمریکا

در روزهای باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا چشم‌انداز اقتصادی این کشور خیلی امیدوار‌کننده نیست چرا که افزایش قابل توجه مبتلایان به کرونا در آمریکا باعث شده تا احتمال توقف روند رشد اقتصادی این کشور با افزایش چشمگیری مواجه شود.

  • کد خبر: 707
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 10 آبان 1399 - 09:42

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از رویترز، طی روزهای گذشته شاهد رکورد زدن تعداد مبتلایان جدید کرونا در آمریکا هستیم و تعداد کسانی که به دلیل کرونا در بیمارستان‌های آمریکا بستری شده‌اند به بالاترین میزان در دو ماه گذشته رسیده است که این مساله به بازگشت دوباره محدودیت‌های کرونایی منجر شده است. در اروپا هم بسیاری از کشورها دست به قرنطینه دوباره مناطق آلوده زده تا بتوانند شیوع کرونا را کنترل کنند.

افزایش سریع مبتلایان در آمریکا از یکسو و ناامیدی موجود درباره به نتیجه رسیدن مذاکره دولت با کنگره برای اجرای کمک بسته اقتصادی جدید باعث شد تا شاهد تشکیل سنگین‌ترین صف‌های فروش در یک ماه گذشته در بورس آمریکا باشیم. به گونه‌ای که در معاملات روز دوشنبه شاخص S&P500 بدترین روز معاملاتی خود در یک ماه گذشته را تجربه کرد.

دو سوم 58 کارشناس شرکت‌کننده در یک نظرسنجی که بین روزهای 16 تا 26 اکتبر برگزار شد، گفته‌اند که افزایش شدید مبتلایان روزانه به کرونا در آمریکا به احتمال زیاد باعث خواهد شد تا روند بهبود اقتصادی این کشور متوقف شود. نتیجه انتخابات آمریکا در صورتی که زود مشخص شود می‌تواند به بن‌بست در اجرای یک بسته کمک اقتصادی بیشتر کمک کند. مایکل مایر، کارشناس ارشد بانک آف آمریکا می‌گوید به احتمال زیاد نتیجه انتخابات چشم‌انداز اجرای بسته کمک اقتصادی بعدی را مشخص خواهد کرد. وی می‌گوید پیروزی قاطع یکی از نامزدها می‌تواند به روند مذاکرات برای اجرای یک بسته کمک اقتصادی بیشتر سرعت بخشد.  اما در صورتی که شاهد تنش در به نتیجه رسیدن انتخابات باشیم فضای سیاسی آمریکا به یک چالش جدی برای اجرای یک بسته کمک اقتصادی دیگر تبدیل خواهد شد.

75 درصد از کارشناسان اقتصادی که در نظرسنجی مذکور شرکت کرده‌اند می‌گویند تسلط یافتن دموکرات‌ها بر کنگره به همراه جو بایدن، نامزد آنها در انتخابات ریاست جمهوری باعث می‌شود که در کوتاه‌مدت شاهد شکل‌گیری روند خوب بهبود اقتصادی در آمریکا باشیم. از طرف دیگر افزایش نرخ بیکاری یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های اقتصادی است که در پس افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در حال خودنمایی است. 80 درصد کارشناسان نظرسنجی می‌گویند که تا سال 2023 بعید است شاهد بازگشت سطح بیکاری در آمریکا به دوران پیش از کرونا باشیم. دو نفر از کارشناسان البته گفته‌اند هرگز اوضاع اشتغال آمریکا به دوران سابق باز نخواهد گشت.

یک نظرسنجی دیگر که تعداد مشارکت‌کنندگان در آن بیشتر بوده نیز نرخ بیکاری آمریکا برای سال جاری را به‌طور متوسط 3/ 8 درصد پیش‌بینی کرده و برای سال آینده هم رقم آن را 8/ 6 درصد عنوان کرده است. پیش از کرونا البته این رقم 5/ 3 درصد بوده است. اقتصاد آمریکا در سه ماه دوم امسال رشد منفی 4/ 31 درصدی داشت که بدترین عملکرد اقتصادی در 73 سال گذشته در این کشور محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی می‌شد طی دوره‌های سه ماه سوم و چهارم سال جاری اوضاع اقتصادی این کشور بهبود یابد اما در سه ماهه گذشته و در دوره‌های سه ماهه کنونی و آتی به خاطر افزایش مبتلایان به کرونا شاهد رشد بسیار آهسته‌تر بهبود اوضاع در این کشور هستیم. نظرسنجی از 120 کارشناس نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا برای سال جاری منفی 4 درصد رشد را به ثبت خواهد رساند.

رکورد منفی سرمایه‌گذاری در اروپا و آمریکا
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل از سقوط 49 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در جهان خبر داد. آنکتاد با اشاره به اینکه شیوع گسترده کرونا باعث تعطیلی بخش بزرگی از کسب و کارها شده است از کاهش 49 درصدی حجم سرمایه‌گذاری خارجی در اروپا و آمریکا طی شش ماه نخست امسال خبر داد.

بیشترین کاهش در جذب سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده که طی بازه زمانی فوق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حجم این سرمایه‌گذاری‌ها 75 درصد ریزش کرده است.  در آمریکای شمالی (شامل کانادا، ایالات متحده و مکزیک) این کاهش 56 درصد ( معادل 68 میلیارد دلار) بوده اما کمترین کاهش مربوط به آمریکای لاتین با 12 درصد بوده است.  آنکتاد همچنین با استناد به آمارهای اولیه سه ماه سوم از فاینانس خارجی پروژه‌های بزرگ در جهان پیش بینی کرده است روند نزولی سرمایه‌گذاری‌ها ادامه دار باشد.

با وجود کاهش معنادار سرمایه‌گذاری‌های خارجی، این سرمایه‌ها کماکان اصلی ترین منبع مالی خارجی برای کشورهای در حال توسعه باقی مانده‌اند و با توجه به کاهش شدید رشد اقتصادی و توان مالی دولت‌های آنها انتظار می‌رود بحران بدهی در این کشورها تشدید شود.

 کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در ادامه گزارش خود پیش بینی کرده است حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان تا پایان امسال در مقایسه با سال قبل بین 30 تا 40 درصد کاهش پیدا کند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف