قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد
چند و چون اثرگذاری کرونا در حوزه کشاورزی ایران

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در تشریح تاثیر کرونا بر تولید و صادرات محصولات کشاورزی گفت: در بحث تولید مشکلی وجود ندارد و تولیدات به خوبی انجام شده است و فقط در بخش صادرات با کندی روند کار مواجه هستیم.

  • کد خبر: 715
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 11 آبان 1399 - 10:14

عباس کشاورز در گفت‌وگو  با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  توضیح داد: زمانی که بر اثر بیماری کرونا محیط آلوده و بیماری اپیدمی شد در روند و شکل کاری شرکت‌ها و محل کار افراد اثرگذار قابل توجهی داشت؛ از کاهش ساعات کار تا درگیری برخی از همکاران با بیماری و اجبار به دورکاری در برخی حوزه‌ها همگی بر روند کار و بهره‌وری در سراسر کشور تاثیرگذار بود. بخش کشاورزی هم مستثنی از این شرایط نبود و در اموری چون تامین نهاده‌ها، تجهیزات و تدارکات و پشتیبانی و...  روند کارها با کندی مواجه شد.

کرونا اثری بر تولید نداشته

او با بیان این که « کرونا در بخش تولید تاثیر خاص و چشمگیری نداشته و طبق پیش‌بینی‌ها تولیدات بخش کشاورزی انجام شده است»، افزود: اثر کرونا در بخش کشاورزی مربوط به کاهش تقاضا است. با بسته شدن رستوران‌ها، هتل ها، تعطیلی مراسم‌های جشن و ترحیم مقدار زیادی از تقاضاها کاهش پیدا کرده است و همین کاهش تقاضا سبب افزایش بیکاری شده است. واحدهای بسیاری به دلیل کرونا تعطیل شده‌ یا حجم کار را کم کرده‌اند که سبب بیکاری بیش از حد شده است.

چرخه بیکاری و کاهش تقاضا

قائم مقام وزیر جهاد و کشاورزی در ادامه به تاثیر کاهش بیکاری بر میزان تقاضا برای خرید محصولات کشاورزی پرداخت و توضیح داد: افزایش بیکاری با کاهش درآمد افراد و یا بعضا قطع شدن منبع درآمد خانوار، کاهش تقاضا را نیز مجددا با خود همراه داشته است. این کاهش تقاضا در مرحله نخست در رابطه با کالاهای لوکس شروع شد و با مرور زمان  به کالاهای اساسی هم رسید. در رابطه با بخش‌های تولیدی کشاورزی اول گلخانه‌ها تعطیل شدند، بعد سبزی کاران با مشکل مواجه شدند و اکنون هم که بر روی مرغ اثر گذاشته است بعد هم نوبت به برنج و غیره می‌رسد. کاهش تقاضا تاثیر مستیقمش را بر آشفتگی بازار می‌گذارد. او تاکید داشت که شرایط خارج از کنترل است و باید با تدبیری جدید اوضاع کنترل شود.

بیشتر بخوانید

بحران صادرات محصولات کشاورزی

کشاورز در تشریح مشکلاتی که کرونا برای صادرکننده‌ها ایجاد کرده است، نیز توضیح داد: در بخش صادرات، کشورهای مبدا از جمله ایران به دلیل قرنطینه و نگرانی از عامل بیماری‌زا مجبور به رعایت برخی عوامل پیشگیری بودند و هستند که روند صادرات را با کندی مواجه کرده است. همچنین در زمان ارسال محصولات در بخش حمل و نقل و بسته بندی، لب مرز بازرسی و جستجو و کنترل به صورت موردی انجام می‌شود که البته به این معنا نیست که کالاها آلوده هستند به هرحال کشورها در رابطه با کالاهای وارداتی، خود را نیازمند دقت نظر بیشتری احساس می‌کنند که ما هم همین حساسیت‌ها را در رابطه با کالاهای وارداتی داشته‌ایم.

این صاحب نظر ادامه داد: امسال با اینکه شاهد افزایش قیمت دلار بودیم که قاعدتا صادرات را جذاب می‌کرد اما با کاهش صادرات مواجه شده ایم. در کنار بحث تحریم‌ها، کرونا نیز مزید بر علت شد تا صادرکننده نتواند آنگونه که برنامه‌ریزی داشته صادرات خود را انجام دهد. زیرا کرونا و نگرانی‌ها از شیوع آن، سبب ایجاد قوانین جدید در بخش واردات برخی از کشورهای مقصد کالاهای ما شد. قوانینی سخت‌گیرانه که روند صادراتی کشور را با «سکته» مواجه کرده است. کاهش صادرات و مشکلات پیش روی آن هم موجی از بیکاری را با خود داشته است.

قائم مقام وزیر جهاد و کشاورزی ادامه داد: در مرزهای آستارا، جلفا و همچنین عراق و پاکستان و ... گاهی اوقات شاهد بسته شدن مرزها بودیم که شرایط صادرات را پیچیده کرده است. از سویی دیگر فضای تحریم‌ها و سختگیری‌های برآمده از تحریم هم مراودات مالی را با چالش مواجه کرده است.

کشاورز در پایان تاکید کرد: انتظار داریم بانک مرکزی با درک درست و واقع‌بینانه از شرایط کرونا و تحریم‌ها، روند برقراری صادرات را تسهیل کند. به هرحال بسیاری از تولیدکنندگان بخش کشاورزی طبق برنامه وزارت‌خانه عمل کرده‌اند و تقریبا توانسته‌اند بر مشکلات فائق آیند. در این میان فقط سیب‌زمینی‌کاران با تولید بسیار زیاد و خارج از برنامه‌ای که داشته‌اند همچنان با مشکل صادرات روبه‌رو هستند که سعی داریم آن را نیز به زودی حل کنیم. بنابراین باید تاکید کنم مشکلات کشاورزان مقطعی است و امیدواریم ادامه‌دار نشود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف