جلب مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برای مقابله با کرونا ضروری است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با تاکید بر اینکه برای مقابله با بحران کرونا نیازمند جلب مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد هستیم، گفت: هم‌افزایی بین تشکل‌های مردمی برای کمک هرچه بیشتر جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ضروری است.

  • کد خبر: 726
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 12 آبان 1399 - 10:35

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از ایرنا، مریم بیدخام روز دوشنبه در جلسه کمیته مشارکت‌های مردمی در راستای مقابله با بیماری کرونا که در سالن مدیریت بحران استانداری و با حضور نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد استان برگزار شد با بیان اینکه همواره در  هر یک از بحران‌های اجتماعی و بلایای طبیعی نیازمند مشارکت همگانی هستیم، اظهار داشت: هم اکنون با تداوم شیوع این ویروس، کادر خسته بهداشت و درمان کشور روند فرسایشی خود را طی می‌کند و این مساله می‌طلبد تا برای کنترل اوضاع و کاهش آمار مبتلایان، تشکل‌های مردم نهاد برای اطلاع رسانی به آحاد جامعه و جلوگیری از شدت خطر جدی این بیماری اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه انتشار این ویروس در مناطق حاشیه‌ای می‌تواند با سرعت بیشتری عمل کند، افزود: احتمال اینکه متکدیان ناقل ویروس باشند هم زیاد بوده و بنابراین با تمهیدات به عمل آمده و با شناسایی،جمع آوری و ساماندهی 105 متکدی در 6 ماه نخست امسال با انجام تست غربالگری به مراکز حمایتی ارجاع داده شدند.

دبیر شورای توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد استان قزوین یادآور شد: گروه‌های مردمی در این رابطه باید نسبت به اطلاع رسانی شهروندان در خصوص پرهیز از سفرهای غیرضروری و تردد در مراکز خرید و بازار،  اجتناب از برگزاری مراسم‌های عزا، عروسی، دورهمی و سایر تجمعات اقدام کنند چرا که با آگاهی بخشی مناسب و به موقع می‌توان تا حد زیادی از بروز شرایط حاد این بیماری جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی از شهروندان هنوز خطر این بیماری کشنده را جدی نگرفته‌اند، ادامه داد: بدون تردید شلوغی و ازدحام جمعیت امروز بیش از هر چیز دیگری سلامت مردم را به خطر می‌اندازد و به همین جهت از شهروندان خواسته شده تا بیشتر اوقات خود را در منزل سپری کنند و تنها در مواقع ضروری از خانه خارج شوند.

به گفته وی، در شرایطی که بحران کرونا سلامت جسمی و روانی جامعه را در معرض تهدید جدی قرارداده و ادامه روند آن در کشور به یک مساله ملی شده، ضروری است تا با همکاری سایر گروه‌ها از جمله هلال احمر، مراکز خانه‌های بهداشت محلات، پایگاه‌های مقاومت بسیج، مساجد، خیران ، گروه‌های جهادی و به خصوص سازمان‌های مردم نهاد در حوزه اطلاع رسانی اقدامات لازم به عمل آید.

وی در تشریح این طرح اظهار داشت: به منظور کنترل و مقابله با این ویروس تشکل‌های مردم نهاد با مشارکت سایر گروه‌های مردمی در محلات مستقر شده و با اشراف کامل نسبت به تعداد بیماران، خانواده‌های درگیر، رعایت قرنطینه، توزیع اقلام بهداشتی و حمایت از خانواده‌های نیازمند اقدام کرده تا به نحو مطلوب‌تری بتوانند به آحاد مردم خدمات خود را ارایه دهند.

بیدخام با اشاره به اینکه امروز جامعه بیش از هر زمان دیگر به تقویت بیشتر سمن‌ها نیاز دارد تا آنها بتوانند در شرایط دشوار کنونی به یاری دولت و شهروندان بشتابند، گفت: تجربه بحران کرونا نشان داد سازمان‌های مردم‌ نهاد در صورت تقویت، ساماندهی و به‌کارگیری هدفمند، نقش مهمی را می‌توانند در یاری رساندن به مردم و دولت ایفا کنند. 

بیشتر بخوانید:

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به جو روانی جامعه، امید آفرینی، همگرایی گروه‌های مردمی، پرهیز از تفرقه و موازی کاری و عدم بهانه دادن به رسانه‌های معاند تاکید و تصریح کرد: با استعانت از درگاه احدیت و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد کرونا بتوانیم این بیماری را شکست دهیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف