با دستور نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهور ابلاغ شد
دستورالعمل پرداخت تسهیلات کرونایی بنگاه محورگردشگری

معاون اقتصادی رییس جمهور دستورالعمل اجرایی «پرداخت تسهیلات به فعالیت‌ها و واحدهای کسب و کارهای بیشتر آسیب‌دیده از ویروس کرونا حوزه گردشگری بر اساس شیوه بنگاه محوری» را ابلاغ کرد.

  • کد خبر: 745
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: جمعه 16 آبان 1399 - 17:55

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، دکتر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهور چهارشنبه 14 آبان ماه، دستورالعمل اجرایی مصوبه «تسهیلات جدید کرونایی در حوزه گردشگری» را به وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رییس کل بانک مرکزی جهت اجرا ابلاغ کرد.دستورالعمل این مصوبه، نهم مهرماه در کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا موافقت و تصویب شده بود. بانک مرکزی نیز پنجم آبان ماه این مصوبه را به 20 بانک ابلاغ کرد. در این دستورالعمل، مرجع بررسی و تائید درخواست‌ها و اطلاعات تخصصی متقاضیان، وزارت گردشگری تعیین شده است و وزارت کار با همکاری وزارت گردشگری نسبت به طراحی فرآیند تعریف شده در این دستورالعمل، در بستر سامانه اقدام می‌کند. مطابق ماده 4 این دستورالعمل هم مقرر شده است: اشخاصی که قبل از ابلاغ این دستورالعمل (به استناد دستورالعمل قبلی) از تسهیلات مربوط به مشاغل و رسته‌های آسیب دیده از کرونا استفاده کرده‌اند، چنانچه دوباره درخواست دریافت تسهیلات داشته باشند، پرداخت مابه‌التفاوت مبلغ درخواستی در قالب تسهیلات مطابق این دستورالعمل امکانپذیر خواهد بود. همچنین در ماده  5 نیز آمده است: به منظور حمایت از فعالان حوزه گردشگری، بازپرداخت تسهیلات بانکی موضوع این دستورالعمل تا اردیبهشت سال 1400 مشمول دوره تنفس خواهد بود. محل تأمین منابع مالی مورد نیاز این دستورالعمل، منابع مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا برای اعطای تسهیلات به کسب وکارهای آسیب‌دیده از کرونا است.

در رابطه با مبلغ این تسهیلات هم اینگونه تصمیم گیری شده است که از 16 تا 900 میلیون تومان با نرخ سود 12 درصد است که برای راهنمایان گردشگری 20 میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین 150 تا 300 میلیون تومان، شرکت‌های حمل و نقل گردشگری 80 میلیون تومان، موسسات آموزش گردشگری 60 میلیون تومان، شرکت‌های عامل تطبیق 50 میلیون تومان، ارزیابان و عوامل تطبیق 16 میلیون تومان، اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین 80 تا 200 میلیون تومان،  هتل‌ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از 200 تا 900 میلیون، و هتل آپارتمان‌ها، متل‌ها و مهمانپذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از 200 تا 350 میلیون تومان تعیین شده است. همچنین سفره‌خانه‌های سنتی و واحدهای پذیرایی بین‌راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، مجتمع‌های گردشگری و آب‌درمانی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی براساس نوع و درجه واحد بین 100 میلیون تا 350 میلیون تومان می‌توانند دریافت کنند.

بیشتر بخوانید

 قبلا در پانزدهم مهرماه، در جلسه بیست و هفتم کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا که با حضور اعضای آن در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد، دکتر نهاوندیان، رئیس کارگروه و معاون اقتصادی رئیس جمهور در توضیح هدف از اعطای این تسهیلات جدید گفت: در حالی که هدف تسهیلات حمایتی قبلی درحوزه گردشگری، حفظ اشتغال و جلوگیری از بیکاری نیروهای شاغل در مراکز و شرکت های گردشگری بود، هدف تسهیلات حمایتی جدید حفظ و پایداری بنگاه ها و شرکت های حوزه گردشگری است.  در همان جلسه مقرر شد فرآیند ثبت نام و پرداخت این تسهیلات بنگاه محور تا پایان آذرماه سالجاری انجام شود و مدت تنفس بازپرداخت آن نیز تا اول اردیبهشت ماه سال 1400 تعیین شود. همچنین کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا موافقت کرد که پرداخت مالیات، پرداخت هزینه های آب و برق و گاز، پرداخت هزینه‌های حق بیمه سهم کارفرمایی و هرنوع تسهیلات اخذ شده بانکی( قبل و بعد از کرونا) از سوی فعالان رسته های گردشگری تا پایان سال 1399 تمدید شود.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف