پرداخت وام ودیعه مسکن به 78 هزار متقاضی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون تسهیلات 78 هزار متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن پرداخت شده است.

  • کد خبر: 762
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 18 آبان 1399 - 09:58

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از ایرنا، محمود محمودزاده  درباره آخرین وضعیت اعطای وام ودیعه مسکن به افرادی که ثبت نام و تایید شده‌اند، افزود: 78 هزار نفر از متقاضیان تایید شده که به بانک معرفی شده بودند، وام ودیعه مسکن را دریافت کردند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه دولت این است که بین 600 تا 700 هزار نفر با سقف وام تخصیصی، شامل اخذ تسهیلات شوند که تاکنون از کل معرفی شده‌ها ، حدود 78 هزار نفر وام را دریافت کردند.

بر اساس جدیدترین آماری که در اختیار ایرنا قرار گرفته است، تاکنون حدود 700 هزار نفر در سامانه مسکن ملی برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت نام کرده اند که لازم است نسبت به تکمیل مدارک اقدام کنند. 
 
نزدیک 265 هزار نفر تاکنون به سیستم بانکی معرفی شده اند و این تعداد برای بیش از 100 هزار متقاضی در بانک‌ها تشکیل پرونده شده و تسهیلات نزدیک به 78 هزار متقاضی تاکنون پرداخت شده است.

پیش‌تر وزارت راه اعلام کرد که در مجموع 660 هزار نفر به عنوان متقاضیان واجد شرایط مدارکشان بررسی و برای دریافت وام به بانک معرفی شده‌اند و این رقم ممکن است به 700 هزار نفر افزایش یابد.

سیستم بانکی تا پایان دی‌ماه به افراد معرفی شده که مدارک خود را نزد بانک تکمیل کردند، این وام را اعطا خواهد کرد، اما بسیاری از مستاجران نگران هستند که از این زمان، جا بمانند و نتوانند مدارک خود را تکمیل و وام بانکی را دریافت کنند.

«محمود محمودزاده» پیش تر به ایرنا گفته بود ممکن است با مصوبه ستاد ملی کرونا این مهلت نزد بانک‌ها تمدید شود، بنابراین همه مستاجران واجد شرایط که در سامانه مسکن ملی ثبت نام داشتند و به بانک معرفی شدند مهلت دریافت وام را خواهند داشت.

برآورد دولت این است که به 700 هزار نفر وام ودیعه مسکن تعلق خواهد گرفت. اعتبار در نظر گرفته شده نیز 20 هزار میلیارد ریال است.

طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، مستأجران بدون مسکن دارای اجاره نامه رسمی با کد رهگیری می‌توانستند با مراجعه به سامانه جامع اقدام ملی مسکن، برای دریافت وام کمک ودیعه مسکن ثبت نام کنند.

رقم این وام در تهران 50 میلیون تومان، 8 کلانشهر بالای یک میلیون نفر، 30 میلیون تومان و شهرهای کوچک 15 میلیون تومان با نرخ سود 13 درصد است که در دو مدل با سررسید یک ساله و سه ساله به بانک عامل بازپرداخت می‌شود.

در مدل بازپرداخت یک ساله، مستأجران در مدت یک سال، فقط سود تسهیلات معادل یک دوازدهم را پرداخت می‌کنند که مبلغ اقساط ماهانه آن در تهران 540 هزار، کلانشهرها 320 هزار و سایر شهرها 160 هزار تومان است؛ اصل وام در پایان یک سال به بانک بازگردانده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

در مدل بازپرداخت 36 ماهه نیز اصل و سود وام با نرخ سود 13 درصد مستهلک شده و رقم اقساط ماهانه آن برای وام 50 میلیونی، یک میلیون و 660 هزار، وام 30 میلیونی 996 هزار و 429 و وام 15 میلیونی 498 هزار و 200 تومان تعیین شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف