جعفر قادری در گفت‌وگو با کرونومی تشریح کرد
اقتصاد ایران: از بحران کرونا تا تأثیر پیروزی بایدن

به اعتقادعضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، سه عامل سو مدیریت، تحریم‌ها و کرونا از دلایل اصلی مشکلات امروز اقتصاد ایران هستند که البته اگر در سالیان گذشته مدیریت درستی در زمینه اقتصاد داشتیم و تدابیر درستی به کار می‌بردیم کنترل دو بحران تحریم و کرونا از دستمان خارج نمی‌شد.

  • کد خبر: 765
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 18 آبان 1399 - 12:22

جعفر قادری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، تاب آوری پایین ایران در برابر بحران‌‌ها را یکی از مشکلات مهم اقتصاد مطرح کرد و توضیح داد: کرونا، اقتصاد دنیا را تحت الضشعاع قرار داده است و ایران نیز از این قائده مستثنی نبوده و نیست، هرچند نباید فراموش کنیم که مشکلات اقتصادی ایران ریشه در ساختارهای غلط اقتصادی دارد و کرونا فقط مزید بر علت شده است. در کشورهای اروپایی که تاب‌آوری بالایی دارند تاثیر کرونا کمتر بوده و در ایران که تاب‌آوری کمتری داشته شاهد اثرات منفی بیشتری هستیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم ادامه داد: اقتصاد دولتی، تک محصولی، غیر متنوع و غیر دانش بنیان و غیرتولیدی که وابسته به خارج است، محدودیت‌هایی دارد که با هر چالشی به بحران کشیده می‌شود. وقتی در شرایطی قرار داریم که با هر اتفاقی، درآمد ارزی کاهش می‌یابد و هر نوسان ارز هم بر افزایش قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد دیگر تورم ناشی از این نوع مدیریت اقتصادی غیر قابل اجتناب است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این جمله که «دولت در یران دو منبع درآمدی عمده دارد یکی نفت و دیگری مالیات»، توضیح داد: ساختار مالیاتی تاکنون به گونه‌ای بوده است که نیازهای جاری را نمی‌توانسته تامین کند. از سویی در رابطه با درآمدهای نفتی هم، با کاهش فروش نفت و عدم بازگشت پول نفت به شدت با کاهش درآمد و کسری بودجه مواجه شده است. اما دولت همین درآمدهای اندک را در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد و ریال دریافت می‌کند که متعاقب آن  پایه پولی بانک مرکزی افزایش می‌یابد و رشد نقدینگی در جامعه،  نتیجه ای جز تورم ندارد.

او در ادامه افزود: یکی از مشکلات بنیادین اقتصاد ما مستقل نبودن بانک مرکزی است و معمولا دولت‌ها برای تامین هزینه‌های خود از این روش که تورم‌زاست، استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید

قادری با مقایسه ایران با دیگر کشورهای دیگر که توانسته اند تورم را به طور کامل کنترل کنند، نیز گفت: سایر کشورها مانند ایران وابسته به درآمدهای ارزی نیستند واگر هم بخواهیم کشورهای عربی را که به فروش نفت وابسته هستند مثال بزنیم آنها در شرایط تحریمی قرار ندارند و به راحتی معاملات تجاری خود را انجام می‌دهند و ارز حاصل از فروش نفت خود را دریافت می کنند. مانند ایران قبل از انقلاب که نفت را صادر می‌کرد و در تامین هزینه‌ها خود مشکلی نداشت. اگر فروش نفت کشورهای عربی  قطع شود آنها هم مانند ایران دچار چالش خواهند شد زیرا حذف در‌آمد های نفتی به هردلیلی که رخ دهد درآمدهای ارزی کشورهای تک محصولی اینچنینی را کاهش خواهد داد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در رابطه با تاثیر پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران نیز گفت: باید سیاست‌های آمریکا نسبت به ایران تغییر کند و در غیر این صورت تغییر افراد خیلی مهم نخواهد بود. البته ترامپ و بایدن یک تفاوت عمده و مهم دارند و آن این است که ترامپ با سیاست‌های خشن و روحیه تک‌روی که داشت نتوانست جامعه جهانی را برای فشار حداکثری بر ایران متحد کند تا اجماع جهانی علیه ایران را شکل دهد اما دموکرات‌ها با رهبری بایدن می‌توانند در صورت ادامه سیاست خصمانه آمریکا نسبت به ایران این اجماع جهانی را ایجاد کنند.

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف