سازمان توسعه صنعتی ملل متحد مشکلات اقتصادی کرونا را بررسی کرد:
آثار اقتصادی کرونا بر تقاضا، عرضه و تأمین مالی در جهان

سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در گزارشی به بررسی اثرات کرونا بر اقتصاد جهانی پرداخته و معتقد است این همه‌گیری بر کاهش رشد تولید ناخالص داخلی جهان تأثیر فزاینده‌ای داشته است.

  • کد خبر: 77
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 28 ارديبهشت 1399 - 15:04

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) به نقل از مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در گزارشی آثار کرونا بر اقتصاد جهانی را بررسی کرده و از وارد شدن ضربه شدید به بخش تولید خبر داده است.

بر این اساس، شیوع کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن، سه کانال اصلی اقتصاد جهان یعنی عرضه، تقاضا و تأمین مالی را مختل کرده است. بخش تولید در چین و بسیاری از اقتصادهای پیشرفته ا زجمله استرالیا، کانادا، آلمان، نیوزیلند و ایالات متحده متحمل خسارات سنگینی شده‌اند. صنایع خودروسازی، رایانه و لوازم الکترونیک که کشورهای پیشرفته در آنها مزیت نسبی آشکار شده دارند هم از این قاعده مستثنی نیست. شوک سمت عرضه، در زنجیره تأمین جهان اختلال ایجاد کرده است. البته، این شوک از طرفی، شوک به تقاضای کل هم وارد کرده است، زیرا با تمایل خانوارها به اجتناب از خریدهای غیرضروری و صرفه‌جویی در هزینه‌ها از یک سو و با کاهش مصرف کالاهای واسطه‌ای توسط بنگاه‌ها از سوی دیگر، سمت تقاضا نیز آ سیب دیده است. از این منظر، زنجیره‌های ارزش جهانی به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و با افزایش نااطمینانی در فضای اقتصادی جهان، فرار سرمایه، کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و خطر نکول بدهی‌ها در افق پیش روی اقتصاد جهان قرار گرفته است.

در سمت تقاضا، ترکیب کاهش درآمد و ترس از همه‌گیری ویروس منجر به کاهش مخارج بخش خصوصی شده است. اگرچه برخی از این تأثیرات ممکن است با افزایش مخارج دولت جبران شود، اما اثر شوک ناشی از این ویروس بر خالص تقاضا در کوتاه مدت منفی خواهد بود. این اثر می‌تواند در کنار کاهش طرف عرضه که ناشی از توقف ناگهانی فعالیت‌های تولیدی و تنگناهای متعاقب در زنجیره‌های ارزش جهانی است بیشتر شود. چنین اختلالاتی می‌تواند به دنبال کاهش کالاهای واسطه‌ای موجب بسته‌شدن گسترده کارخانه‌ها حتی در مناطقی شود که کمتر تحت تأثیر این ویروس بوده‌اند. همچنین، نااطمینانی حاصل از این ویروس در فضای اقتصادی منجر به افزایش ریسک‌گریزی و کاهش تمایل به نگهداری دارایی‌های غیرنقدی در بازارهای مالی شده است. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود بازار ارز با نوسانات بیشتری روبه‌رو شود.

دریافت فایلdownlod