گزارش مهرماه شاپرک منتشر شد
کاهش 4درصدی خریدهای مردم با کارت‌های بانکی

در مهرماه امسال بیش از 2 میلیارد و 802 میلیون تراکنش با ارزش 4 هزار و 839 میلیارد ریال در «شبکه الکترونیک پرداخت کارت» که به اختصار شاپرک خوانده می‌شود، پردازش شده که نسبت به شهریورماه افت 4.12 درصدی در تعداد و کاهش 0.74 درصدی در ارزش ریالی داشته است. این در حالی است که مبلغ تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک طی مهرماه امسال در مقایسه با مهرماه سال گذشته بیش از 90 درصد رشد داشته است.

  • کد خبر: 802
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: جمعه 23 آبان 1399 - 20:14

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا شاپرک هر ماه در گزارشی جامع، تراکنش‌های مربوط به ابزارهای پذیرش شاپرکی (سه شیوه تراکنش‌های موبایلی، اینترنتی و دستگاه کارتخوان) را بررسی می‌کند. در مجموع در مهرماه با کاهش بیش از 121 میلیون تراکنش در مقایسه با شهریور ماه با کاهش 4.12 درصدی تعداد تراکنش‌ها روبرو بوده‌ایم. این کاهش البته قابل توجیه است. زیرا عمده خانواده‌ها در شهریور ماه با هدف خرید برای سال تحطیلی جدید، تعداد تراکنش‌های بالایی را رقم می‌زنند و در مهرماه این میزان دوباره کاهش پیدا می‌کند.

همچنین مهرماه امسال در مقایسه با مهر سال گذشته، تعداد تراکنش‌ها 23.78 درصد بیشتر شده و مبلغ تراکنش‌ها نیز نزدیک به 91 درصد بیشتر شده است. این افزایش91درصدی تا حد قابل توجهی متاثر از افزایش قیمت کالاها و خدمات است.

اما آمارهای دقیق‌تر براساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده در این‌باره، حاکی است که سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار کارت‌خوان فروشگاهی در مهر 1399 نسبت به ماه گذشته به ترتیب افزایش 0.51 درصدی داشته و این در حالی است که تعداد تراکنش‌های اینترنتی 8.2 درصد کاهش را ثبت کرده و در تراکنش‌های موبایلی نیز بازار با 0.01 درصد کاهش روبرو بوده است.  به نظر می‌رسد که ایجاد محدودیت‌های ساعتی برای فروشگاه‌ها در آبان ماه باعث افزایش دوباره خریدهای اینترنتی در این ماه شود.

در مهر امسال 86.98 درصد خدمات ارائه‌شده توسط شبکه شاپرک از نوع خدمت «خرید کالا و خدمات» بوده که نسبت به ماه گذشته این سهم کاهش 0.01 درصدی داشته است. همچنین پرداخت قبوض و خرید شارژ نیز تقریبا 8.29 درصد تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. خدمت «مانده گیری» با 4.73 درصد سهم، کم‌ترین سهم از کل خدمات در بین خدمات ارائه‌شده را داشته است.

حزئیات فروش در بازارهای مهر

بیشترین فراوانی تراکنشی در دامنه مبلغی هر سه ابزار پذیرش با سهم 37.7 درصدی متعلق به بازه مبلغی 5 هزار تا 25 هزار تومان است و درا ین بازه نیز مبالغ 5 تا 15 هزار تومان بیشترین فراوانی را در تراکنش‌ها دارند. یعنی بیشترین خرید مردم از طریق دستگاه‌های شاپرکی از 5 هزار تا 15 هزار تومان ارزش داشته است. نکته جالت این که 18.46 درصد از تراکنش‌ها نیز ارزش 5 هزار تومانی یا کمتر از 5 هزار تومان داشته‌اند.

نکته دیگر این که نزدیک به 90 درصد خریدهای عمومی مردم از طریق دستگاه‌های کارتخوان ارزشی کمتر از 500 هزار تومان داشته است.

فایل گزارش جامع شاپرک را در انتهای همین خبر در دسترس شماست.

 

 

 

 

 

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف