تورم چین در کمترین سطح 11 سال اخیر

نرخ تورم چین برخلاف انتظارات به نیم درصد کاهش پیدا کرد.

  • کد خبر: 804
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 24 آبان 1399 - 07:49

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به اکتبر به نیم درصد رسید. این نرخ تورم که 2/ 1 درصد کمتر از تورم ماه قبل و 3/ 0 درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت‌تاثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی 9/ 3 درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده 11 سال اخیر در چین بوده است. آب و برق با تورم منفی 7/ 0 درصدی و لباس با تورم منفی 3/ 0 درصدی دیگر بخش‌های مهم کاهنده تورم بوده‌اند. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش مواد غذایی 2/ 0 درصد و خدمات 4/ 2 درصد اندازه‌گیری شده است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به 6/ 0 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل 1/ 0 درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی 1986 تا‌ 2019 معادل 13/ 5 درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1989 با 40/ 28 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 1999 با منفی 2/ 2 درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه اکتبر به منفی 3/ 0 درصد رسیده است که نیم درصد کمتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می‌رود.

بیشتر بخوانید:

با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب‌و‌کارها در چین شدت یافته است. یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن برخی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته تلاش‌ها برای حمایت بیشتر از بخش‌های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت‌های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا آسیب زیادی ندیده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف