شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی منتشر کرد
جزئیات پرداخت بیش از 7 هزار میلیارد تومان وام کرونایی

با شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته دولت حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده را در دستور کار قرارداد. براین اساس پرداخت تسهیلات کرونا به بنگاه‌های متضرر از شیوع ویروس کووید 19 از سیزدهم خردادماه آغاز شد و تا پایان کار 9 هزار 887 میلیارد تومان به کسب‌وکارهای بیشتر آسیب‌دیده پرداخت خواهد شد که با احتساب تسهیلات پرداخت شده به شرکت‌ها بزرگ حمل و نقلی این رقم به بیش از 11 هزار و 670 میلیارد تومان می‌رسد.

  • کد خبر: 805
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 24 آبان 1399 - 11:33

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا براساس گزارشی که توسط دبیرخانه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سی امین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا ارایه شدتاکنون مجموع تسهیلات پرداختی به شرکت های بزرگ حمل و نقل هوایی و ریلی معادل 1785 میلیارد تومان و رسته‌های 14گانه بیشتر آسیب دیده معادل 5583 میلیارد تومان بوده است.

مهلت ثبت نام در سامانه کارا نیمه مهرماه پایان یافته اما فرایند پرداخت به متقاضیانی که مراحل ثبت تقاضای خود را تا پایان مهر کامل کرده‌اند، تا پایان آبان ماه ادامه خواهد داشت. 

تا امروز 56 درصد از کل درخواست‌های رسته‌های چهارده گانه یعنی مجموعا بیش از 5583 میلیارد تومان به پرداخت رسیده و 44 درصد دیگر که معادل 4200 میلیارد تومان است در فرایند پرداخت قرار دارد. از این مقدار، قرارداد پرداخت 164 میلیارد تومان منعقد شده و قرارداد پرداخت 253 میلیارد تومان نیز به تصویب رسیده و آماده انعقاد است.

همچنین 3512 میلیارد تومان قرارداد نیز در دست بررسی شعب بانکی است و مراحل پایانی را از سر می‌گذراند. افزون بر این قرارداد تسهیلات 373 میلیارد تومان هم مراحل اولیه تایید را در استان‌ها طی می‌کند.

 

بیشتر بخوانید

عبور از اوج بحران

بررسی وضعیت اقتصادی کشور در دوره اوج گیری بیماری کرونا در بهار نشان می‌دهد که با آغاز اردیبهشت ماه روند نمودار رشد در تولیدات مختلف بهبود یافته و تا خرداد به مسیر قبل از شیوع کرونا باز گشته است. البته نمودار تولید با فراز و نشیب ادامه داشته اما در نهایتا به تعادل نزدیک شده است.

در بازگشت به سطح معمول تولید نیز، بخش صنایع نسبت به سایر حوزه‌ها شتاب و وضعیت بهتری داشته است. در این بین روند واکنش‌ها در بخش لوازم خانگی، منسوجات و خودرو با شیب تندتری نسبت به بقیه صنایع، روند نزولی داشته‌اند این درحالی است که در بخش تولید موادغذایی از همان ابتدا با رشد روبه‌رو هستیم.

 

ارزش حقیقی تراکنش‌های فروش

همچنان که از نمودار زیر مشخص است، ارزش حقیقی تراکنش‌های انجام شده در پایانه‌های کسب‌وکارها نشان می‌دهد که پس از کاهش شدید این تراکنش‌ها در فروردین ماه، در پنج ماه منتهی به مهر، وضعیت بهبود پیدا کرده و عدم کاهش شدید دوباره در این نمودار، نشان دهنده بازگشت نسبی تعادل به بازارهای کسب و کارها است.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف