جزئیاتی تازه از واکسن اثربخش کرونا
آیا سال آینده به شرایط عادی برمی‌گردیم؟

سازندگان واکسن کرونا معتقدند که در بازه زمانی یک سال آینده احتمال بازگشت به شرایط عادی وجود دارد.به اعتقاد سازندگان، این واکسن ضمن ایجاد ایمنی 90 درصدی، باعث کاهش علائم بیماری در کسانی می‌شود که به صورت کامل ایمن نشده‌اند. واکسن شرکت فایزر، در شش کشور جهان آزمایش شده است. این واکسن دو مرحله دارد که به فاصله سه هفته از هم به افراد تزریق می‌شود.

  • کد خبر: 827
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 26 آبان 1399 - 11:32

به گزارش پایگاه‌اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از فرادید، پروفسور اوگور شاهین، از بنیانگذاران شرکت آلمانی بایوان‌تک و یکی از سازندگان واکسن دو شرکت فایزر و بایوان‌تک، گفته که واکسن جدید باعث کاهش تعداد مبتلایان در زمستان پیش‌رو خواهد شد. حدود 43 هزار نفر در مرحله آزمایشی واکسنی شرکت کرده‌اند که این دو شرکت تهیه می‌کنند. فایزر مدعی شده که نتایج به دست آمده از آزمایش‌های این واکسن نشان می‌دهد که این واکسن حدود 90 درصد کارآیی دارد.

 
پروفسور شاهین، گفته که امیدوار است این واکسن باعث جلوگیری از ابتلای گروه گسترده‌ای به کرونا شود. همچنین او گفت که واکسن باعث کاهش علائم بیماری در دیگرانی می‌شود که به صورت کامل ایمن نشده‌اند. واکسن شرکت فایزر، در شش کشور جهان آزمایش شده است. این واکسن دو مرحله دارد که به فاصله سه هفته از هم به افراد تزریق می‌شود.

کشور‌های زیادی از حالا سفارش خرید این واکسن را داده‌اند. اما به نظر می‌رسد که هنوز یکی دو ماه زمان لازم است تا کشورها، واکسن‌های سفارشی خود را بگیرند. پروفسور شاهین گفته که امیدوار است تا فروردین سال آینده 300 میلیون دوز از این واکسن به سراسر جهان ارسال شود؛ و تازه از آن زمان است که می‌توان تاثیر واکسن را دید.

میشل رابرتز، سردبیر بخش سلامت بی‌بی‌سی، اما معتقد است که باید به چند نکته مهم درباره اخبار مربوط به واکسن کرونا توجه کرد. اول اینکه، هنوز مشخص نیست که مقام‌های بهداشتی جهانی آیا عملکرد این واکسن را تایید می‌کنند یا نه.

در این باره بیشتر بخوانید

مسئله دوم این است که هنوز اطلاعاتی منتشر نشده که نشان دهد این واکسن آیا بر سالمندان هم موثر است یا نه. هر چه باشد، آن‌ها بیشتر از بقیه گروه‌های سنی در خطر این بیماری هستند. نکته سوم این است که مشخص نیست کسانی که واکسن به آن‌ها تزریق می‌شود آیا همچنان ناقل ویروس به دیگران می‌توانند باشند یا خیر.

نکته چهارمی که هنوز درباره این واکسن مشخص نیست، این است که آیا این واکسن احتیاج به تزریق سالانه دارد یا فقط یک بار استفاده از آن کافی است تا فرد در تمام عمر به این بیماری ایمن شود. شاهین هم به نظر می‌رسد که پاسخ مشخصی برای این سوال‌ها ندارد. او گفته که چند هفته‌ای طول می‌کشد تا بتوانند برای این سوال‌ها، پاسخی داشته باشند.

او گفته که بعضی از افراد که در آزمایش این واکسن حضور داشتند، عوارض جانبی داشته‌اند. مثلا درد در ناحیه تزریق و تب. اما عوارض جانبی به حدی نبوده که آن‌ها بخواهند آزمایش را متوقف کنند. به جز واکسنی که این دو شرکت در حال ساخت آن هستند، ده شرکت دیگر هم واکسن‌هایی درست کرده‌اند که در مرحله آزمایش هستند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف