همه جزئیات محدودیت‌های جدید
آیا درباره تعطیلی‌های اول آذر ابهام دارید؟

برخی از شهروندان همچنان درباره چند و چون تعطیلی‌ها و محدودیت‌های جدید کرونایی که از شنبه اعمال می‌شود، با ابهام روبرو هستند. آیا شما از جزئیات دقیق طرح تشدید محدودیت‌ها خبر دارید؟

  • کد خبر: 846
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 28 آبان 1399 - 11:10

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در این گزارش مهمترین نقاط ابهام را برای عموم شهروندان شفاف می‌کند. این محدودیت‌ها ابتدا به مدت دو هفته اعمال خواهد شد و پس از آن اگر وضعیت هر شهر بهتر شد، محدودیت‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند، در غیر این صورت، قرنطینه ادامه خواهد داشت.
 

اما محدودیت‌ها چگونه است؟

حتما بارها شنیده‌اید که ستاد ملی کرونا سه سطح هشدار را تعریف کرده است؛ نارنجی، زرد و قرمز. چنانچه سطح این هشدار در هر شهری، در بالاترین مرحله باشد، آن شهر «لاک داون» یا «قرنطینه کامل» می‌شود. برای مثال شهر تهران در چنین شرایطی قرار دارد. بنابراین از شنبه بجز مشاغل خدماتی سطح یک و یک‌سوم کارکنان دولت، همه مشاغل دیگر تعطیل خواهند شد. مشاغل سطح یک شامل بیمارستان، داروخانه، مطب، آمبولانس، آتش‌نشانی، سوپرمارکت، نانوایی‌ها، حوزه امنیت، حوزه سلامت، تعمیرگاه‌های لوازم خانگی و پمپ بنزین است. این مشاغل به هیچ وجه تعطیل نخواهند شد.

همچنین در شهرها و مناطق قرمز، «مدارس و دانشگاه‌ها و آزمون‌ها کاملاً غیرحضوری» و «مساجد و نمازجمعه تا دو هفته تعطیل خواهند بود». هر نوع جلسه رسمی و اداری در مناطق قرمز هم تنها تا سقف 15 نفر مجاز است و هر نفر باید چهار متر با دیگری فاصله داشته باشد.

محدودیت‌های بعدی برای تردد وسایل نقلیه است و در شهرستان‌هایی با وضعیت دو و سه یعنی قرمز و نارنجی، تا دو هفته، خودروهای بومی با پلاک هر شهرستان حق خروج از شهرستان را ندارند و خودروهای با پلاک غیربومی شهرستان‌های دیگر نیز حق ورود به این شهرستان‌ها را نخواهند داشت. طبیعتا خودروهای مجازی یعنی خودروهایی که حامل بارهای ضروری و ... باشند از این قاعده مستثنی هستند.

تردد درون شهری هم از ساعت 21 تا 4 صبح از اول آذرماه ممنوع است و این اقدام در ادامه تشدید محدودیت‌ها در شهرها و مناطق قرمز اعمال می‌شود. تردد خودروهای شخصی در این ساعات از طریق نیروهای فعال پلیس در سطح شهر و دوربین‌های ترافیکی رصد و کنترل خواهند شد. اقشاری که نیاز به تردد شبانه دارند از جمله خبرنگاران و پرستاران باید از طریق سازمان خود شماره‌ پلاک خودروهای خود را به نیروی انتظامی بدهند تا جریمه نشوند؛ همچنین کارفرمایان هم می‌توانند با تحویل لیست افراد خود به نیروی انتظامی مانع جریمه آنها شوند. فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌ها، آژانس‌ها و … ایرادی ندارد و جریمه‌ای برای این افراد صادر نمی‌شود.

به عنوان مثال اگر شهروند یک شهر مثل کرمانشاه با پلاک بومی شغلی در خارج از شهر داشته باشد ولی وارد شهر دیگری نشود، در صورت خروج از شهر کرمانشاه و بازگشت دوباره به کرمانشاه جریمه نخواهد شد. یعنی اگر وارد یک شهر دیگر شود، باید جریمه پرداخت کند اما اگر از محدوده شهری کرمانشاه خارج شود و وارد شهری دیگر نشده و بار دیگر به کرمانشاه برگردد، شامل جریمه نمی‌شود.

اگر افراد ممنوعیت خروج از شهرهای قرمز را رعایت نکنند و اگر از راه در رویی خارج و در جاده‌ها دیده‌ شدند، در صورت خروج از شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در صورت خروج از شهرهای نارنجی 500 هزار تومان جریمه می‌شوند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف