رئیس اتاق ایران و سوئیس مطرح کرد:
تسهیل واردات واکسن کرونا با آزادی منابع بلوکه‌شده ایران

رئیس اتاق ایران و سوئیس می‌گوید حضور بایدن در کاخ سفید می‌تواند به تسهیل واردات واکسن کرونا به ایران بینجامد. به گفته نظام مافی اینستکس یک جوک است و تقویت سازوکار بشردوستانه ایران و سوئیس است که به تبادلات مالی ایران کمک می‌کند.

  • کد خبر: 849
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 28 آبان 1399 - 14:02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از اتاق ایران، شریف نظام مافی،گفت: شصت روز تا پایان ریاست جمهوری ترامپ بیشتر فاصله نداریم. با اخباری که منتشرشده، بعید به نظر می‌رسد  دونالد ترامپ بتواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد. بنابراین به‌عنوان یک واقعیت در آینده نزدیک، باید روی کار آمدن جوبایدن را انتظار بکشیم. با آمدن بایدن، فضا  و نحوه صحبت درباره مسائل ایران به‌طور حتم تغییر می‌کند. یکی از نکات مهم در این مدت، کاستن یا برداشتن فشارهای حداکثری بر ایران است که زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کشورهای ثالث ازجمله کره جنوبی، عراق، هند و چین را فراهم می‌کند. آزادسازی این پول‌ها و تزریق آن به سازوکار مالی بشردوستانه ایران و سوئیس می‌تواند به واردات حجم بالاتری از غلات و دارو کمک کند و در ادامه، راه را برای واردات واکسن کرونا هموار کند. می‌توان پیش‌بینی کرد، با حضور بایدن در کاخ سفید و دسترسی ایران به منابع بلوکه‌شده، پس از توزیع انبوه واکسن کرونا در جهان، بانک مرکزی تا اوایل تابستان سال آینده  منابع لازم برای خرید واکسن را تامین کند و نخستین واکسن ها در همین زمان به ایران برسد. 

او همچنین درباره همکاری شرکت‌های خارجی با طرف‌های ایرانی در آینده گفت: تا زمان لغو تحریم‌ها، هراس شرکت‌های خارجی از همکاری با ایران ادامه دارد اما جو تغییر می‌کند. به نظر من بسیار خوش‌بینانه است که فکر کنیم روند همکاری شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی با ایران به‌ روزهای پس از برجام بازمی‌گردد. به‌طور حتم ماهیت همکاری آن‌ها با طرف‌های ایرانی تغییر می‌کند. به این معنا که کمتر به دنبال راه انداختن نمایندگی در ایران خواهند بود و بیشتر به تجارت با ایران تمایل پیدا می‌کنند. نکته دیگر اینکه با توجه به تجربه فشار حداکثری تحریم در اقتصاد ایران، و تلاش برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی، شاید دولت واردات انواع کالاها را مثل گذشته مجاز نداند.

بیشتر بخوانید:

این فعال اقتصادی درباره وضعیت اینستکس در دوران پساترامپ افزود: به نظر من اینستکس یک جوک است. اروپایی‌ها می‌دانند که راه‌اندازی آن ممکن نیست و احتمال آن بسیار پایین است. به نظر من برای سرگرمی خودشان و ما اینستکس را راه انداختند و می‌دانستند کاربردی ندارد. ساختار اینستکس اشتباه است  و فکر می‌کنم در آینده خبری از اینستکس نخواهیم شنید. بهتر است کانال‌های که تحریم‌های بانکی و چالش‌های اف ای تی اف شامل آن نمی‌شود، مثل سازوکار مالی ایران و سوئیس را تقویت کنیم. این کانال ها می‌تواند زمینه تبادل مالی با کشورهایی مثل چین و کره جنوبی را هم تسهیل کند.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف