نفت در مدار افزایش قیمت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی که معامله گران همچنان به آزمایش‌های موفق واکسن‌های کووید 19 و احیای تقاضا برای نفت خوش بین بودند، روند افزایشی معاملات روز جمعه را ادامه داد.

  • کد خبر: 899
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 3 آذر 1399 - 10:39

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت 21 سنت معادل 0.5 درصد افزایش یافت و به 45 دلار و 17 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 10 سنت معادل 0.2 درصد افزایش یافت و به 42 دلار و 52 سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص هفته گذشته پنج درصد صعود داشتند.

عامل دیگری که از روند افزایشی قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، امیدواری به تمدید محدودیت عرضه فعلی اوپک و متحدانش بود اما افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا رشد قیمتها را محدود کرد.

استفن اینس، رئیس بازارهای جهانی شرکت اکسی کورپ در این باره گفت: احساسات مثبت همچنان تحت تاثیر اخبار کارآمدی واکسنهای ساخته شده برای ویروس کرونا و انتظارات برای تمدید سه تا شش ماهه محدودیت عرضه فعلی اوپک پلاس در اواخر ماه جاری، هدایت شده است.

یکی از مقامات ارشد آمریکا که بر کار ساخت واکسن نظارت دارد گفت: کارکنان سلامت آمریکا و سایر توصیه کرده اند که نخستین دوزهای واکسن کووید 19 می تواند یک یا دو روز پس از تایید رگولاتوری در ماه آینده تزریق شود.

وزیران گروه اوپک پلاس روزهای 10 و 11 آذر برای بررسی گزینه تاخیر حداقل سه ماهه برنامه تسهیل محدودیت عرضه 7.7 میلیون بشکه در روز به میزان دو میلیون بشکه در روز دیدار خواهند کرد. قرار بود برنامه افزایش تولید از ژانویه به اجرا گذاشته شود.

اما طبق اعلام گروه نماینده تولیدکنندگان روسیه، شرکتهای نفتی کوچکتر روسیه با وجود توافق جهانی کاهش تولید قصد دارند امسال نفت بیشتری تولید کنند زیرا مدیریت تولید میادین جدید برای آنها دشوارتر است.

بیشتر بخوانید:

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای انرژی آمریکا هفته گذشته برای نخستین بار در 10 هفته اخیر شمار دکلهای حفاری نفت و گاز را کاهش دادند. ثبات قیمت نفت در حدود 40 دلار در هر بشکه باعث شده است تولیدکنندگان از اواسط ژوئن به فعال کردن چاههای غیرفعال بپردازند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف