تحلیل کوتاه/ علی داوری، استادیار دانشگاه تهران
کرونا وضعیتی شبیه به جنگ‌جهانی ایجاد کرده است

عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با بیان این که بحران جهانی کرونا وضعیتی شبیه به دوران جنگ جهانی را ایجاد کرده است، گفت: در چنین شرایطی، اقتصاد کشورها آرام آرام تحلیل می‌رود و شرایط پیچیده‌ای ایجاد خواهد کرد.

  • کد خبر: 9
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 1 مرداد 1399 - 18:23

علی داوری ادامه داد: دولت‌ها برای کمک به حفظ کسب و کارها حمایت‌های مالی بیشتری از از آن‌ها انجام خواهند داد اما هر چه این رکود عمیق‌تر شود وابستگی مشاغل به دولت‌ها نیز بیشتر می‌شود و تزریق بودجه پیوسته توسط دولت هم به مرور توان او را کم‌تر و کم‌تر خواهد کرد. همانطور که شاهد هستیم بسیاری از کشورها برای حمایت از مشاغل، تزریق بودجه به بدنه اقتصاد را بسیار پر طمطراق آغاز کردند اما حالا به آرامی سعی دارند به حالت سابق و عادی برگردانند.

او ادامه می‌دهد: مثلا چندی پیش دولت 600میلیارد برای پرداخت معوقات پرستاران در نظر گرفت. این‌ موارد توان دولت را تحلیل برده است. اما این همه ماجرا نیست. همچنان که در گزارش اخیر ما با عنوان «30 چالش پیش روی کسب‌وکارها» امده است، در کنار بحران ایجاد شده ناشی از شیوع کرونا عوامل دیگری از جمله عوامل جهانی، اقتصادی، دولتی، صنعتی و مشتری هم نام برده شده که مزید برعلت شده‌اند تا کسب‌وکارها در تابستان امسال با سختی بیشتری روبرو باشند.

این کارشناس همچنین با اشاره به راه‌هایی که کسب وکارها برای حفظ بقای خود در پیش می‌گیرند، افزود: یکی از این راه‌ها آنلاین شدن بیشتر و نوآوری است. بعد از موج اول کرونا شرایط داشت به سمت عادی شدن پیش می‌رفت اما الان اعمال مجدد محدودیت‌ها برای کسب‌وکارهایی که داشتند به حالت سابق برمیگشتند، زنگ خطری است که نشان می‌دهد باید برای بقا دست به نوآوری از جمله استفاده از روش‌های آنلاین، ارائه کالا و یا حتی خدمات در محل و...بزنند. این موضوع از این منظر امیدبخش است که الگوهای سنتی‌ به مرور کنار می‌رود و کسب‌وکارها می‌توانند در این شرایط هم بقا داشته باشند.

به گفته او، در حال حاضر تغییری اتفاق افتاده است که بعضی بخش‌ها از نظر سرعت در طی شش ماه، راه ده ساله را طی کرده‌اند، تحولاتی که در این زمینه حاصل شده است شاید باید سال‌های 1410یا حتی پس از آن صورت می‌گرفت. فضا واطلاع رسانی و فروش آنلاین، استارتاپ‌های فضای مجازی و... از جمله فرصت‌های ایجاد شده در پی شیوع کرونا بوده‌اند.

برچسب‌ها