دوری از کرونا با ورزش؛
کنشگری فدراسیون ورزش‌های همگانی در ترویج ورزش در خانه

فدراسیون ورزش‌های همگانی از ابتدای وقوع بحران کرونا در کشور فعالیت های ارزنده ای را در زمینه توسعه، ترویج و آموزش ورزش در خانه برای شهروندان انجام داده است.

  • کد خبر: 935
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 8 آذر 1399 - 16:52

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نخستین اقدام فدراسیون در مواجهه با بحران، مقابله با انفودمیک ها بود، شبه اطلاعاتی که مطالب کذب درباره پاندمی کوید 19 در اختیار مخاطبان قرار می داد و این اطلاعات به هراس عمومی دامن می زد، فدراسیون ورزش های همگانی با نشر به روزترین اطلاعات از مراجع معتبر  در مقابله با سیل انفودمیک ها موثر و موفق عمل نمود.

به موازات مواجهه فعال با اطلاعات کذب، اقدام به راه اندازی پویش هایی به منظور توسعه ورزش در خانه داشت و همچنین از ظرفیت رسانه ی ملی در ایام نوروز برای ترویج فعالیت بدنی نهایت استفاده را نمود که در انتها تقدیر سازمان بهداشت جهانی را به خاطر توسعه فعالیت بدنی در منزل به همراه داشت.

پس از استقرار تیم مدیریتی جدید در فدراسیون ورزش های همگانی، سه جریان به صورت همزمان شروع به فعالیت کرد، پویش درخشان «آماده باش»، «پویش نذر ورزشی» و طرح «آوای ورزش در همسایگی»، سه طرح کلان فدراسیون ورزش های همگانی برای توسعه فعالیت بدنی و مواجهه موثر با کم تحرکی ملی بود. پویش آماده باش با هدف فعال سازی ظرفیت های مغفول فضای مجازی در هیئت های استانی و کمیته ها و انجمن های ملی موفق به تولید 56 هزار برنامه با محتوای توسعه فعالیت بدنی و ورزش در خانه در طی 50 روز شد و این 56 هزار برنامه را از مجاری مختلف در سراسر کشور توزیع نمود و در انتها تمامی این تولیدات را در نرم افزار شاد در اختیار جامعه مخاطبان این نرم افزار و دانش آموزان عزیز قرار داد.

طرح ملی «آوای ورزش در همسایگی» به منظور دسترسی هم وطنانی که از گوشی هوشمند برای استفاده از تمرینات بدنی که در بستر وب و پلتفرمهای شبکه های اجتماعی جهت فعالیت روزانه برخوردار نبودند طراحی شد، در این طرح با حضور مربیان در محلات و مجتمع های آپارتمانی در سراسر کشور، مربی به فضای باز می رفت و مردم از طریق بالکن و پنجره ها با او ورزش می کردند. این طرح در تاریخ 26 مهرماه آغاز به کار کرد و پس از اجرای موفق فاز آزمایشی خود، وارد فاز اجرایی در سراسر کشور گردید.

«نذر ورزشی» جریان سومی بود که در روز 15شهریورماه آغاز به کار کرد و تا پایان ماه صفر ادامه داشت، در این پویش که با هدف پاک ورزی و پاکسازی اراضی و جاذبه های طبیعی از ماسک و زباله های پلاستیکی طراحی شده بود، کمیته های متناظر ورزش در طبیعیت فدراسیون ورزش های همگانی با راهبری انجمن ورزش در طبعیت موفق به پاکسازی بیش از 760 کیلومتر اراضی طبیعی کشور از ماسک پزشکی و زباله های پلاستیکی شدند.

بیشتر بخوانید:

در ادامه فدراسیون ورزش های همگانی در دوران تعطیلی دو هفته ای آذرماه با ارائه طرح قرنطینه فعال ضمن ارائه پروتکل ورزش در خانه بر اساس تجارب موفق پویش آماده باش و طرح آوای ورزش در همسایگی، تمامی انجمن ها و کمیته های خود را دعوت به تولید برنامه در فضای وب و همچنین اجرای برنامه زنده در فضای مجازی نمود.  

همچنین طرح «ملی بازی و نشاط کودکانه» به منظور پایش فعالیت بدنی کودکان و طرح «باشگاه مجازی» سازمان آمادگی جسمانی به طور خاص به منظور توسعه فعالیت بدنی کودکان و توسعه فعالیت بدنی در بین اعضای خانواده طراحی و در حال اجرا است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف