جزئیات حمایت دولت از 14 رسته شغلی بیشتر آسیب دیده از کرونا
درخواست7 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای کسب‌وکارها

14 رسته شغلی بیشتر آسیب دیده از بحران کرونا نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان از دولت تقاضای وام داشته‌اند که با موافقت کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در چرخه پرداخت قرار گرفته است.

  • کد خبر: 94
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 14 مرداد 1399 - 12:13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) از زمان آغاز حمایت دولت از کسب‌وکارهای بیشتر آسیب دیده از کرونا تا کنون بیش از 6 هزار و 927 میلیارد تومان وام کم‌بهره برای پرداخت به صاحبان این مشاغل مورد موافقت قرار گرفته که بخشی از  آن تا کنون پرداخت شده و بخشی دیگر با تکمیل فرایندهای لازم از سوی متقاضیان به زودی پرداخت خواهد شد.

در این میان مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای با دریافت بیش از 2 هزار و 593 میلیارد تومان تسهیلات در رتبه نخست بیشترین وام‌گیرندگان قرار دارند. این مجتمع‌ها از ابتدای اسفندماه تا ابتدای تیرماه تعطیل بوده‌اند و بسیاری از آن‌ها هنوز هم در تعطیلی به سر می‌برند. در این بخش 174 هزار و 527 نفر مشغول به کار هستند و به ازای هر نفر شاغل در این بخش، دولت 16 میلیون تومان وام حمایتی کم‌بهره در نظر گرفته شده است.

رکورددار بعدی درخواست وام حمایتی از دولت، بخش حمل و نقل عمومی برون شهری اعم از هوائی، جاده‌ای، ریلی و دریایی است. در این میان نیز عمدتا رانندگان خودروهای بین شهری متقاضی وام بوده‌اند. مبلغ وام این بخش، شش میلیون تومان به هزای هر راننده یا شاغل است. در مجموع 175 هزار و 744 نفر از شاغلان این بخش، بیش از هزار و 90 میلیاد تومان از دولت وام دریافت خواهند کرد.

اما رتبه سوم متقاضیان وام حمایتی دولت در اختیار مراکز تهیه و توزیع غذاست. در این بخش نیز رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، ساندویچی‌ها و ... دسته‌بندی شده‌اند. از این صنف‌ها نیز بیش از 9 هزار واحد متقاضی وام بوده‌اند. در مجموع 37 هزار و 778 نفر در این واحدها مشغول به کار هستند و دولت برای حمایت از آنها بیش از 568 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص داده است.

شاید جالب باشد که از میان 14 رسته شغلی مورد حمایت دولت، کمترین تقاضای وام به صاحبان باشگاه‌های ورزشی و تفریحی مربوط است. این بخش با 7 هزار و 652 شاغل متقاضی دریافت بیش از 97 میلیارد تومان تسهیلات است.

در جدول زیر جزئیات پرداخت به همه 14 رسته‌ شغلی را می‌خوانید.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف