در یک وبینار اختصاصی بررسی شد
بیکاری در ایران؛ از عوامل تا راه‌چار

علی حیدری نائب رییس سازمان تامین اجتماعی و کارشناس حوزه بیمه‌ای در وبینار «کرونا، بیکاری و راهکارهای حمایت از بیکاران» که با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد، به بررسی تاثیر عوامل مختلف از جمله کرونا بر افزایش بیکاری و راه‌های برون رفت از این معضل پرداخت.

  • کد خبر: 943
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 10 آذر 1399 - 11:21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا حیدری گفت: دولت مکلف است با پی‌ریزی‌های اقتصادی، محرومیت از کار را رفع کند. برای تحقق این هدف سه رویکرد وجود دارد. در رویکرد نخست ابتدا برای کاهش تبعات بیکاری در بحث بیمه بیکاری باید موضوع مهارت‌افزایی افراد بیکار شده را مدنظر داشته باشیم. مشاوره و کاریابی پیگیری شود و همچنین پرداخت تسهیلات برای ایجاد شغل یا حمایت از مشاغل در دستور کار باشند.

او ادامه داد:‌ نکته مهم دیگر در حوزه بیمه‌های تامین‌اجتماعی است تا افرادی که سابقا حق بیمه پرداخت کرده‌اند از مزایای آن در زمان بیکاری برخودار می‌شوند. افزن بر این هم از منظر سیاست‌های اجتماعی  و رفاهی هم باید وضعیت بیکاران را بررسی و آن‌ها را حمایت کرد. پرداخت یارانه‌های حمایتی و کمک هزینه‌های معیشتی به افراد بیکار مکانیزیمی است که می‌تواند جایگزین بیمه بیکاری شود. برای نمونه در بسیاری از کشورهای پیشرفته، دولت یک کف حمایتی تعیین کرده که ماهانه برای بیکاران واریز می‌شود .

حیدری در ادامه به توضیح اسباب و علل بیکاری پرداخت و گفت: دلایل بیکاری مختلف است که ریشه در متغیرهای مختلفی دارد از جمله شاخص‌های اقتصادی مانند کاهش ارزش پول ملی،مشارکت پایین اقتصادی، اقتصاد پنهان، پولشویی و فساد و... در کنار این عوامل اقتصادی متغیرهای سیاسی مانند تحریم‌ها و حصر اقتصادی ایران یا متغیرهای اجتماعی مانند دموگرافی جمعیت یا حضور مجدد بازنشستگان در مشاغل  و فعالیت چندشغله‌ها و همچنین تغییرات فرهنگی مانند از بین رفتن رابطه استاد شاگردی یا استاد فرزندی به خصوص در صنایع دستی و...در افزایش میزان بیکاری تاثیر دارند.

بیشتر بخوانید

او در ادامه به متغیرهای زیست محیطی اشاره کرد و توضیح داد: عومل محیط زیستی مانند کمبود آب سبب مهاجرت به سمت مرکز شده است که همین مهاجرت بیکاری بیشتر را رقم زده است. تغییرات ساختاری مانند کوچک سازی دولت، عدم امنیت شغلی مانند رواج قراردادهای موقت و سفید امضا و... نیز از عوامل مهم در افزایش نرخ بیکاری هستند.

حیدری در توضیح انواع افراد بیکار نیز توضیح داد: در تشریح انواع بیکاران می‌توان به بیکاران جویای کار که از تحصیل و یا سربازی فارغ شده‌اند یا کارگران اخراجی اشاره کرد. در این بین بیکاری خود خواسته هم داریم  که فردی به‌رغم وجود فرصت کاری در انتظار شغل دولتی و استخدامی بیکار مانده است یا فردی که سرمایه غیر مولد دارد و حاضر نیست سرمایه‌اش را به کار بیاندازد. آزاد کارانی که در حوزه دیجیتالی و بستر فضای مجازی فعال هستند با اینکه درآمد دارند اما خود را در لیست بیکاران قرار می‌دهند.

نائب رییس سازمان تامین اجتماعی یکی از تاثیرات کرونا را حرکت شتابنده به سمت اقتصاد کم تماس و دیجیتالی دانست و گفت: برای بررسی دقیق معضل بیکاری نیاز به آمار ثبتی دقیق داریم که متاسفانه وجود ندارد. هرچند در سامانه‌ای که وزارت کار و رفاه اجتماعی راه اندازی کرده آمارهایی قرار گرفته اما این آمارها منطبق با اطلاعات ثبتی نیست. در این سامانه جمعیت کل کشور 86 میلیون نفر در نظر گرفته شده است که 67 میلیون نفر در سن کار قرار دارند و از این تعداد 21 میلیون نفر فعال و 45 میلیون نفر غیر فعال هستند. از میان فعالان هم اکنون 18 میلیون نفر شاغل هستند و 2میلیون 800 هزار نفر بیکار هستند. شاغلین رسمی هم 15 میلیون نفرند و  4 میلیون نفر نیروی کارغیر رسمی عنوان شده‌اند. بنابراین رصد دقیق نیروی کار سخت است و  نیاز به آمار ثبتی دقیق وجد دارد، این سامانه نیاز دارد به اطلاعات ثبتی و دقیق متصل شود تا آمار دقیق وضعیت بیکاری و شاغلین  قابل رصد شود.

 حیدری در توضیح  کارهایی که سازمان تامین اجتماعی برای مهار اثرات کرنا بر بیکاری انجام داده است نیز گفت: تامین اجتماعی بیکاری موقت ناشی از بیماری کرونا را پوشش می‌دهد یعنی همه بیمه شدگان در صورت ابتلا به کرونا با تشخیص پزشک مجبوربه رعایت قرنطینه هستند، برای حمایت از این افراد بیمه  و دستمزد در زمان قرنطینه توسط سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود. در روند پرداخت بیمه بیکاری هم با تسهیل بازرسی‌ها و بررسی شرایط بیکاران، همه بازرسی‌ها غیر حضوری انجام می‌شود.

برای افرادی که مقرری بگیر بیمه بیکاری هستند و 55 سال دارند، اینگونه تصمیم گرفته شد که این افراد تا زمان بازنشستگی مقرری دریافت کنند. برای کارفرمایان هم تسهیلاتی چون تقسیط بدهی‌ها و بخشودگی جرایم و ... در نظر گرفته شده است.

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف