معاون گردشگری وزیر میراث در ویبنار «کومسک» تاکید کرد:
تعامل کشورهای اسلامی برای مهار کرونا در حوزه گردشگری

معاون گردشگری در نشست وزرای گردشگری کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری‌های اسلامی تاکید کرد: کشورهای اسلامی در مهار کرونا در حوزه گردشگری، همکاری و تبادل تجربه کنند.

  • کد خبر: 971
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 10 آذر 1399 - 17:46

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ولی تیموری به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در سی و ششمین نشست وزرای گردشگری کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری‌های اسلامی موسوم به «کومسک» حضور یافت و در سخنانی، همکاری نهادهای بین‌المللی به منظور تعامل و همفکری در زمینه حیات گردشگری در بحران کرونا را امری بسیار ضروری دانست و با اشاره به تغییر احتمالی ساختارهای کلی سفر در ایام پساکرونا، بر بازنگری در بازارهای هدف، بازتعریف محصولات گردشگری و بهبود سطح ارائه خدمات الکترونیک، تاکید کرد.

او در این نشست که به صورت وبیناری حول دو محور «واکنش به کووید- 19» و «ارتقای کارآفرینی برای رقابت‌پذیری صنعت گردشگری» برگزار شد، با ارائه گزارشی از اقدامات ایران برای انطباق و همزیستی با کرونا نظیر حمایت از فعالان صنعت گردشگری در قالب بسته­‌های حمایتی، شامل امهال بدهی‌­ها و اعطای وام با بهره کم و دوره تنفس طولانی، تعریف پروتکل‌های بهداشتی و ابلاغ ضوابط سفرهای هوشمند، خسارت‌های وارده به این حوزه را قابل توجه دانست و بر لزوم همفکری و تبادل تجربیات میان کشورهای اسلامی در مهار بحران کرونا در حوزه گردشگری تاکید کرد.

تیموری با تاکید بر پیوند تنگاتنگ بین گردشگری و اشتغال، ارتقای کارآفرینی بویژه در سطح جوامع محلی و از طریق استارت‌آپ‌­ها (کسب و کارهای نوین) را مولفه­‌ای بسیار مهم و اثرگذار در افزایش رقابت­‌پذیری مقاصد گردشگری دانست و در این راستا به توجه ویژه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به این امر و تشکیل واحدی مشخص به این منظور در ساختار جدید خود اشاره کرد.

معاون گردشگری در جمع‌بندی این سخنرانی، با تبیین ضرورت اقداماتی نظیر بازتعریف استانداردهای موجود، تعریف استانداردهای جدید و تسهیل صدور مجوز فعالیت برای ارائه‌دهندگان خدمات در شرایط همه‌گیری کرونا، پرداخت جدی به مباحثی همچون توسعه خدمات الکترونیک، بازنگری در دستورالعمل‌ها و خط‌ومشی‌های گردشگری، ظرفیت‌سازی در جامعه محلی و اهمیت آموزش نیروی انسانی را ضروری دانست.

در افتتاحیه این رویداد، رجب طیب اردوغان ـ رییس‌جمهور ترکیه سخنرانی کرد و مقاماتی از جمله معاون رییس جمهور ترکیه، رییس بانک اسلامی، دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی و جمعی از وزرای گردشگری و اقتصادی کشورهای عضو، در این اجلاس مجازی حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری اسلامی به عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی سازمان همکاری اسلامی در سال 1981 و با تصویب سومین اجلاس سران اسلامی بنیان نهاده شد. رییس جمهور ترکیه به عنوان رییس دائمی این کمیته است و میزبانی جلسات به ترکیه واگذار شده است. این کمیته با 57 عضو دائم و 5 عضو ناظر، پس از سازمان ملل متحد دومین سازمان جهانی از لحاظ تعداد اعضا است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف