یک کارشناس سلامت روان مطرح کرد
لزوم آماده‌سازی شهروندان برای دوران پساکرونا

کارشناس ارشد مرکز راهبری و توسعه سلامت سازمان بهزیستی گفت: حالا زمان آن است که برای دوران پس از همه‌­گیری آمادگی لازم را بدست آوریم. بررسی­‌های معتبر علمی به ما هشدار می‌­دهند از هر پنج نفری که به ویروس کرونا مبتلا می‌­شوند یک نفر اختلالات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و بیخوابی را طی سه ماه پس از درمان تجربه می­‌کند. پیامدهای روانی این ویروس دو برابر بیشتر از سایر بیماری­‌های شایع جسمی است.

طیبه طارزاری در گفت­‌و­گو با پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: متاسفانه در سراسر جهان رسیدگی به وضعیت سلامت روان و سرمایه‌گذاری بر خدمات مربوط به آن همواره با چالش‌­های جدی رو به رو بوده و پاندمی کرونا بر وخامت اوضاع افزوده است.  براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت این همه­‌گیری منجر به توقف و یا اختلال در خدمات سلامت روان 93 درصد از کشورهای جهان شده است و علی رغم افزایش نیاز مردم به این خدمات، 130 کشور جهان در زمینه ایجاد خدمات لازم دچار مشکل بوده و نیاز به سرمایه­‌گذاری بیشتر در این حوزه دارند.

این کارشناس حوزه سلامت روان گفت: گزارش‌های متعدد بین‌المللی نشان می‌دهد که باید تعداد یک پنجم از کسانی که به ویروس مبتلا شده‌­اند را به عنوان افراد دارای ریسک بالا در ابتلا به مشکلات سلامت روان در نظر بگیریم. همچنین به تعداد افرادی که فوت کرده‌اند با خانواده‌های سوگوار رو به رو هستیم. علاوه بر این با در نظر گرفتن تعداد افرادی که در این دوران ناگزیر و به صورت زنجیره‌­وار فشارهای اقتصادی، اختلافات خانوادگی و انواع خشونت را تجربه کرده‌اند، تعداد کودکانی که شاهد این مشکلات و همچنین چالش­‌های آموزشی و تحصیلی بوده‌­اند و تعداد افراد شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی کشور که تحت تاثیر انواع فشارهای شغلی و روحی هستند، متوجه خواهیم شد که وضعیت جوامع به لحاظ امنیت روانی، وضعیت نامتعادلی است. در واقع علاوه بر شیوع اختلالات و مشکلاتی که پیش از همه­‌گیری وجود داشت، بار و فشار مضاعفی بر سیستم سلامت روان کشور وارد شده­ که نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی برای کنترل اوضاع است.

بیشتر بخوانید
###

طارزاری ادامه داد: پاسخگویی به این نیازها برای سیستم سلامت روان کشور دشوار است و علاوه بر لزوم توجه سیاستگذاران و دولتمردان و سرمایه‌­گذاری بیشتر بر این خدمات، مساعدت منابع اجتماعی و مردمی نیز ضروری است. در واقع لازم است آموزش‌های عمومی و فراگیر درباره شیوه مواجهه با تبعات روانی دوران پساکرونا به شهروندان ارائه شود.

به گفته این کارشناس، بررسی­‌ها به ما می­‌گویند افرادی که پیش از شیوع دچار مشکلات سلامت روان بوده‌­اند، 65 درصد بیشتر از افراد سالم به این ویروس مبتلا شده­‌اند.در واقع تنهایی و انزوای این دوران، آسیب‌­پذیری روانی این افراد را بیشتر کرده است. به همین دلیل لازم است به عنوان مسئولیتی انسانی و اجتماعی سعی کنیم تا پایان این شرایط، ارتباطات خود با این افراد را با رعایت کامل پروتکل­‌های بهداشتی حفظ کرده و با حمایت و پشتیبانی روحی و عاطفی از آنها که عموما هیچگونه هزینه­ مادی در بر ندارند، برای مراقبت از آنها و پیشگیری از عود مشکلات‌شان بکوشیم.

او تاکید کرد: فقر و مشکلات سلامت روان همواره یکدیگر را بازتولید می­کنند و طبق بررسی­‌ها هر دو این عوامل افراد را مستعد ابتلای به ویروس کرونا می‌کند. این شرایط باعث می­‌شود ما با جمعیتی مواجه ­شویم که ناچارند بار بیماری کرونا، اختلال روانی و فقر را به صورت همزمان بر دوش کشیده و شکنندگی روزافزونی را تجربه کنند. بنابراین در این روزها در کنار توان نهادها و مراکز رسمی سلامت روان، مساعدت و همراهی مردم با افراد کم توان، موجب تقویت نیروی جامعه برای گذر از این شرایط بحرانی و تأمین بیشتر امنیت روانی برای افراد آسیب­‌پذیر خواهد شد.

-----